Zgodnie z decyzją rosyjskiego rządu, armia będzie mogła korzystać z lotniska cywilnego położonego na spornych Kurylach.

Rozporządzenie, o którym media w Rosji poinformowały w czwartek wieczorem, datowane jest na 30 stycznia. Zostało ono podpisane przez premiera Dmitrija Miedwiediewa. Zgodnie z nim, położone na Kurylach lotnisko Iturup zostaje dołączone do tych portów lotniczych w obwodzie sachalińskim, które mogą być używane tak przez samoloty cywilne jak i wojskowe.

Dziennik „Kommiersant” pisząc o sprawie w piątek cytuje anonimowe źródło w armii, które podkreślił, że możliwość przyjmowania maszyn wojskowych przez to lotnisko, nie oznacza, że będą one stacjonować tam na stałe. Zdaniem źródła władze Rosji chcą zademonstrować samą gotowość lotniska do czasowego bazowania (na nim) myśliwców patrolujących granice.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja wybuduje bazę wojskową na Kurylach

Na decyzję rosyjskich władz zareagowała ambasada Japonii, która wydała oświadczenie, że krok Moskwy może doprowadzić do wzmocnienia siły militarnej Rosji na czterech wyspach, a to jest sprzeczna ze stanowiskiem Japonii. Stoimy na stanowisku, że niezbędne jest rozstrzygnięcie problemu terytorialnego w celu uregulowania tego rodzaju kwestii u samych podstaw – podkreślono.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na innej wyspie Kuryli, Ituruom jesienią 2016 roku Rosja rozmieściła wzmocniony dywizjon rakiet Bastion, a dywizjon rakiet Bał trafił na wyspę Kunaszyr. Od tamtego czasu ministerstwo obrony Rosji publicznie porusza sprawę dodatkowego rozmieszczenia wojsk na Kurylach – wskazuje „Kommiersant”. W lutym zeszłego roku minister Siergiej Szojgu twierdził, że obrona wysp zostanie wzmocniona do końca 2017 roku.

Decyzja o udostępnieniu rosyjskiej armii lotniska na Iturupie została podjęta na krótko przed rozmowami rosyjsko-japońskimi na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych, które będą miały miejsce 6 lutego w Tokio.

Kresy.pl / interia.pl / kommiersant.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz