Rosja wydala dwóch niemieckich dyplomatów

Władze Rosji zdecydowały w poniedziałek o wydaleniu dwóch niemieckich dyplomatów. To odwet za uprzedni analogiczny krok strony niemieckiej.

Jak podała agencja informacyjna RIA Nowosti ambasador RFN w Moskwie Géza Andreas von Geyr został w poniedziałek wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam poinformowano go „o uznaniu za persona non grata dwóch pracowników dyplomatycznych ambasady Niemiec w Rosji jako symetryczną odpowiedź na wspomnianą nieprzyjazną decyzję rządu RFN”.

Rosyjskie MSZ oświadczyło przy tym, że władze Rosji zamierzają w przyszłości „odpowiadać w proporcjonalny sposób na wszelkie potencjalne konfrontacyjne ataki Berlina” przeciwko sobie. Ponadto przedstawiciele Rosji w rozmowie z von Geyrem podkreślili, że Moskwa kategorycznie odrzuca „bezpodstawne i oderwane od rzeczywistości oskarżenia” o udział w zabójstwie gruzińskiego obywatela Zelimchana Changoszwilego, nazywając werdykt sądu w tej sprawie jako wydanym na „wyraźne zamówienie polityczne”.

Wyższy Sąd Krajowy w Berlinie skazał 15 grudnia na dożywocie obywatela Rosji Wadima Krasikowa za zabójstwo w 2019 roku w centrum Berlina obywatela Gruzji pochodzenia czeczeńskiego Zelimchana Changoszwilego.

Sędzia Olaf Arnoldi uznał , że Changoszwili został zabity za walkę u boku czeczeńskich separatystów przeciwko Rosji w 2000 roku. Zamach miał zostać zlecony przez „organy państwowe rządu Federacji Rosyjskiej”. Zostało to określone jako przykład “terroryzmu państwowego”.

Rosyjskie władze i obrona oskarżonego utrzymywały w czasie procesu i utrzymują, że nie jest on Krasikowem – agentem Federalnej Służby Bezpieczeństwa, lecz Wadimem Sokołowem, inżynierem budowlanym z Petersburga.

Po wydaniu wyroku przez berliński sąd minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock poinformowała, że ​​Niemcy wezwały rosyjskiego ambasadora i przekazały mu decyzję o wydaleniu dwóch dyplomatów z ambasady Rosji w Berlinie.

„To morderstwo, zlecone przez państwo, jest poważnym naruszeniem niemieckiego prawa i suwerenności Niemiec” – powiedziała Baerbock.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply