Jak twierdzi dowódca Sił Kosmicznych USA, amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji. Uważa też, że Chiny prześcignęły Rosję w kosmicznych wyścigu zbrojeń.

W wywiadzie dla „Washington Post” generał David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Sił Kosmicznych USA powiedział, że amerykańskie satelity rządowe co dnia zmagają się z „odwracalnymi” i „niekinetycznymi” atakami ze strony Chin i Rosji. Powiedział, że ataki te są przeprowadzane z użyciem m.in. laserów i zagłuszaczy sygnałów. Ponadto, prowadzone są cyberataki.

– Zagrożenia naprawdę rosną i rozszerzają się każdego dnia. To jest ewolucja działań, które trwają od długiego czasu – powiedział gen. Thompson. – Jesteśmy w punkcie, w którym istnieje cały szereg sposobów, za pomocą których nasze systemy kosmiczne mogą być zagrożone – dodał.

 

Amerykański generał nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, czy dochodziło również do nieodwracalnych ataków na satelity. Powiedział, że w 2019 roku Rosjanie wysłali swoją maszynę „niebezpiecznie blisko” satelity szpiegowskiego USA. Następnie pojazd ten zmienił kurs i przeprowadził próbę broni antysatelitarnej, wyrzucając cel i strzelając do niego pociskiem.

Przeczytaj: USA twierdzą, że Rosjanie testowali pociski mogące zestrzeliwać satelity

Czytaj również: USA: Rosja testuje broń anty-satelitarną umieszczoną w kosmosie

Generał Thompson przyznał też, że Chiny już przegoniły Rosję w kosmicznym wyścigu zbrojeń. Jego zdaniem, Chińczycy czynią szybkie postępy w tej dziedzinie. W jego ocenie, w ciągu kilku lat Chiny przegonią również Stany Zjednoczone. Według niego, już teraz wysyłają one na orbitę dwa razy więcej satelitów niż Amerykanie.

– Wciąż jesteśmy najlepsi na świecie jeśli chodzi o zdolności. Ale oni szybko nas doganiają. Jeśli nie zaadaptujemy swojego podejścia, powinniśmy być zaniepokojeni już pod koniec dekady – powiedział dowódca Sił Kosmicznych USA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podaje „Washington Post”, przedstawiciele administracji USA zwrócili się do chińskich władz o rozpoczęcie rozmów na temat kontroli zbrojeń nuklearnych oraz zbrojeń w kosmosie. Jednak według strony amerykańskiej, Chiny nie są tym zainteresowane. Jednocześnie, Pekin i Moskwa stoją na stanowisku, że to Stany Zjednoczone są największą przeszkodą w uregulowaniu kosmicznej rywalizacji.

Dodajmy, że tydzień temu na pierwszym kanale rosyjskiej telewizji państwowej otwarcie zagrożono, że Rosja może zniszczyć 32 natowskie satelity systemu nawigacji satelitarnej GPS. Według rosyjskiej stacji, takie uderzenie „oślepiłoby wszystkie ich [NATO – red.] rakiety, samoloty i okręty, nie wspominając o siłach lądowych”.

W połowie listopada br. Rosja oficjalnie potwierdziła przeprowadzenie testu nowej broni anty-satelitarnej. Jak pisaliśmy, według ministra obrony Rosji, skutecznie zniszczono starego satelitę. Test został skrytykowany przez Stany Zjednoczone.

WaPo / Polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply