Po obrady parlamentu nieuznawanej republiki trafił już projekt umowy ustanawiający „wspólne zgrupowanie” oddziałów abchazkich i rosyjskich. Według samych Abchazów inicjatorem była Moskwa.

Artykuł 5 projektu umowy „O współpracy i inetegracji” przewiduje stworzenie wspólnego zgrupowania sił zbrojnych separatystycznej republiki i Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej „w celu obrony przed agresją (zbrojnym napadem) w zgodzie z artykułem 51 Karty Narodów Zjednoczonych”, mowa jest także o „sformowaniu wspólnego dowództwa tego zgrupowania”. Integracja miała by także zajść w zakresie infrastruktury wojskowej i ochrony „państwowej granicy Abchazji”.

Jak oświadczył abchazki prezydent Raul Chadżimba w czasie spotkania z parlamentarzystami, inicjatorem umowy ma być strona rosyjska, która „przekazała go kanałami dyplomatycznymi”. Jak powiedział rosyjskiej Telewizji Dożdż przedstawiciel administracji rosyjskiego prezydenta, umowa „wzmocni suwerenność” Abchazji.

Abchazja jako samodzielna jednostak terytorialna powstała de facto po buncie Abchazów przeciw władzom w Tbilisi w latach 1990-1993 r. W 2008 r. po próbie przywrócenia kontroli Gruzji nad innym zbuntowanym regionem – Osetią Południową oraz po interwencji rosyjskiej, Moskwa uznała państwowość Abchazji. Na dzień dzisiejszy uznaje ją jeszcze Wenezuela, Nikaragua i Nauru.

tvrain.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz