Rosyjski prezydent Władimir Putin oświadczył, że jeśli Ukraina otrzyma od Brytyjczyków amunicją czołgową ze zubożonym uranem, to Rosja będzie musiała odpowiednio zareagować. „Zachód faktycznie zdecydował się walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca”.

Jak pisaliśmy, brytyjski rząd potwierdził, że wraz z kompanią czołgów Challenger 2 na Ukrainę zostaną wysłane wzbudzające kontrowersje pociski przeciwpancerne ze zubożonym uranem.

We wtorek do sprawy odniósł się oficjalnie prezydent Rosji, Władimir Putin. Wyjaśnił, że poinformowano go o tym podczas rozmowy z chińskim przywódca Xi Jinpingiem, z którym omawiał m.in. możliwość realizacji chińskiego planu uregulowania konfliktu na Ukrainie.

„Dziś stało się jasne, że Wielka Brytania ustami wiceszefowej ministerstwa obrony tego kraju oznajmiła nie tylko o dostawach czołgów na Ukrainę, ale i pocisków ze zubożonym uranem. Wydaje się zatem, że Zachód faktycznie zdecydował się walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca już nie słowami, a czynem” – powiedział Putin, cytowany przez agencję Interfax.

Rosyjski prezydent zaznaczył przy tym, że w takim wypadku Rosja będzie musiała zareagować.

„Chciałbym jednak w związku z tym zaznaczyć, że jeśli to wszystko się stanie, to Rosja będzie zmuszona w odpowiedni sposób zareagować. Mam na myśli, że kolektywny Zachód zaczyna już używać broni z komponentem jądrowym”- oświadczył.

Sprawę skomentował również rosyjski minister obrony, Siergiej Szojgu. Oświadczył, że Rosja ma czym zareagować na potencjalne dostarczenie Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem.

„Teraz zobaczymy, czego zamierzają użyć” – powiedział Szojgu. Zaznaczył, że stopni eskalacji „nie jest tak dużo” i jeśli Zachód się na to zdecyduje, to będzie ich coraz mniej. Jego zdaniem, nad każdym krokiem „trzeba się dobrze zastanowić”.

Odpowiadając na pytanie, czy decyzja Brytyjczyków oznacza, że świat zrobił krok w kierunku konfliktu nuklearnego, powiedział: „Nie przez przypadek powiedziałem o tym stopniu. Stopni jest coraz mniej i mniej”.

Brytyjski serwis declassifieduk.org zwraca uwagę na kontrowersje, dotyczące tego rodzaju amunicji. Przypomina, że była ona powszechnie stosowana przez wojska koalicji podczas wojny w Iraku. Jak podano, pociski te są radioaktywne, a naukowcy uważają, że ich szkodliwe efekty dla zdrowia człowieka mogą być odczuwalne jeszcze długo po zakończeniu danego konfliktu. Wiąże się z tym m.in. zachorowania na raka oraz wady wrodzone u dzieci.

Czytaj także: Serbia przygotuje pozew przeciw NATO za używanie zubożonego uranu podczas bombardowań w 1999

Kilka miesięcy temu pojawiły się doniesienia, według których Amerykanie rzekomo dostarczają Ukraińcom pociski ze zubożonym uranem dla ciężkiego sprzętu z Zachodu. W styczniu br. rzecznik Białego Domu odmówił potwierdzenia tych doniesień.

Kreml oświadczył wówczas, że jeśli strona ukraińska otrzyma tego rodzaju amunicję, to Rosja uzna to za użycie „brudnych bomb nuklearnych” przeciwko sobie, „ze wszystkimi tego konsekwencjami”.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 116 czołgów M1A1 Abrams oraz powiązanego sprzętu po szacowanym koszcie 3,75 mld dolarów. Pakiet obejmuje także duże ilości nowoczesnej amunicji przeciwpancernej, w tym posiadającej rdzeń wykonany ze stopu zubożonego uranu amunicji podkalibrowej z rodziny M829. Polska stanie się pierwszym poza USA użytkownikiem takich pocisków.

Interfax / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz