Rheinmetall ogłosił w piątek wprowadzenie na rynek Mission Master XT, jest to najnowszy autonomiczny bezzałogowy pojazd naziemny tej firmy.

Służba prasowa niemieckiego producenta broni Rheinmetall ogłosiła w piątek wprowadzenie na rynek Mission Master XT,  jest to najnowszy autonomiczny bezzałogowy pojazd naziemny tej firmy.

W przeciwieństwie do wprowadzonej już na rynek platformy Mission Master SP, Mission Master XT ma silnik napędzany silnikiem wysokoprężnym. Pojazd jest wysoce mobilny nawet w najtrudniejszym terenie, a został opracowany przez firmę Rheinmetall Kanada.

Zobacz też: Wielka Brytania kupuje kolejne bezzałogowe pojazdy lądowe Rheinmetall Mission Masters

Według producenta pojazd doskonale radzi sobie w ekstremalnym terenie. Z łatwością radzi sobie z lodem, śniegiem i niedogodnymi warunkami pogodowymi, a także piaszczystą, skalistą i górzystą topografią. Może unosić się na wodzie i pływać przy zachowaniu pełnej ładowności. Ważący 2217 kg pojazd może przenosić ładunek 1000 kg we wszystkich scenariuszach, umożliwiając żołnierzom transport specjalnego sprzętu w trudno dostępne miejsca. Silnik zasilany olejem napędowym pozwala przejechać 750 km bez tankowania, a akumulatory litowo-jonowe umożliwiają do 6 godzin cichej pracy.

Mission Master XT posiada system pompowania opon, który w razie potrzeby dostosowuje ciśnienie w oponach do terenu.

Podobnie jak inne platformy z rodziny Rheinmetall Mission Master, Mission Master XT jest zoptymalizowany do wykonywania niebezpiecznych zadań, pozwalając żołnierzom na efektywniejsze i bezpieczniejsze skoncentrowanie się na ważniejszych misjach.

Rodzina Mission Master jest w pełni kompatybilna ze standardowymi natowskimi systemami zarządzania bitwą i można nią sterować za pomocą różnych opcji teleoperacji. „Najbardziej wielofunkcyjnym z nich jest inteligentny tablet opracowany przez Rheinmetall, który pozwala operatorowi kontrolować dowolną platformę Mission Master”, wyjaśnia Alain Tremblay, wiceprezes ds. rozwoju biznesu i innowacji w Rheinmetall Kanada.

W razie potrzeby może działać w konfiguracji załogowej, ze zintegrowanym joystickiem i fotelem awaryjnym. Zakres działań, jakie może wykonywać platforma obejmuje transport logistyczny, nadzór, wsparcie przeciwpożarowe, ratownictwo, ewakuację medyczną, komunikację i wiele innych wymagań specyficznych dla klienta. Rheinmetall przez cały czas dąży do maksymalnego bezpieczeństwa operacyjnego.

Zobacz też: Rhenimetall zaprezentował bezzałogowy Mission Master w wariancie rozpoznawczo-bojowym

Kresy.pl/Rheinmetall

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply