Rheinmetall chce dostarczyć Ukrainie czołgi KF51 Pantera

Koncern zbrojeniowy Rheinmetall chce dostarczyć na Ukrainę swoje najnowocześniejsze czołgi podstawowe KF51 Pantera – przekazał w czwartek portal Handelsblatt.

„Rozmawiamy z Kijowem na temat eksportu Pantery” – powiedział dyrektor generalny Rheinmetall Armin Papperger w rozmowie z Handelsblatt. Kraj ten chce czołgu podstawowego i wyraził również zainteresowanie nowym bojowym wozem piechoty Lynx.

Rheinmetall zaprezentował Panterę na targach w Paryżu zeszłego lata i reklamował ją jako najsilniejszy czołg bojowy na świecie. Pierwszym odbiorcą pojazdu byłaby Ukraina.

Nadal istnieje tylko model demonstracyjny Pantery. Mimo to Papperger obiecuje dostawę „za 15 do 18 miesięcy”. Czołgi mogłyby powstać w Niemczech lub na Węgrzech.

Eksport wymaga zgody rządu federalnego, ponieważ Pantera została opracowana w Niemczech. Papperger ma nadzieję na zatwierdzenie.

Armin Papperger nazwał ten pojazd następcą czołgu Leopard 2. Wiadomo jednak, że poza kilkoma prototypami nie zbudowano jeszcze ani jednej seryjnej jednostki tego typu sprzętu. Prototyp czołgu bardzo różni się od klasycznych modeli czołgów krajów NATO i ma na celu wprowadzenie nowych technologii i rozwiązań.

Głównym uzbrojeniem KF51 jest nowe działo gładkolufowe 130 mm Rh120, które ma zastąpić obecne działa 120 mm standardu NATO. Działo powinno współpracować z nowym automatem ładującym, przeznaczonym na 20 sztuk amunicji. Znajduje się w tylnej niszy wieży czołgu.

Czołg przeznaczony jest dla trzyosobowej załogi: dowódcy, strzelca w wieży i kierowcy. Jest też dodatkowe miejsce pracy dla operatora dronów lub dowódcy jednostki.

Jak informowaliśmy, ukraińskie wojsko otrzyma pierwsze niemiecki czołgi Leopard 1 latem tego roku, a Leopard 2A6 – pod koniec marca. O terminie i wielkości dostaw rozmawiano podczas wizyty ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa na Ukrainie.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że ukraińskie załogi wyjechały już na szkolenie do Niemiec.

Kresy.pl/Handelsblatt

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply