Organizacja Narodów Zjednoczonych bada „dostępne informacje” dotyczące dostarczania irańskich dronów Rosji, powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres – poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, Organizacja Narodów Zjednoczonych jest naciskana przez państwa zachodnie w sprawie wysłania ekspertów na Ukrainę, którzy mieliby zbadać zestrzelone drony.

Rosja twierdzi, że Guterres nie ma mandatu do wysłania ekspertów ONZ na Ukrainę w celu zbadania pochodzenia dronów. Iran zaprzecza dostawie dronów do Moskwy, a Rosja zaprzeczyła, by jej siły użyły irańskich dronów do ataku na Ukrainę.

Zobacz też: Dpa: Rosja zamówiła setki irańskich dronów i rakiet

Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Stany Zjednoczone i Ukraina twierdzą, że dostawa irańskich dronów do Rosji narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 roku, która potwierdza porozumienie nuklearne z Iranem. Guterres dwa razy w roku składa radzie sprawozdanie z realizacji.

W raporcie dla Rady Bezpieczeństwa z wtorku, do którego dotarł Reuters, Guterres powiedział o oskarżeniach dotyczących dronów: „Sekretariat analizuje dostępne informacje. Wszelkie ustalenia zostaną przekazane Radzie Bezpieczeństwa we właściwym czasie”.

Wielka Brytania, Niemcy i Francja napisały w tym tygodniu do Guterresa z prośbą o aktualizację planów wysłania ekspertów ONZ na Ukrainę – twierdzi Reuters. Rosja również dwukrotnie napisała w odpowiedzi do Guterresa, oskarżając tę trójkę o naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych poprzez próbę wywarcia wpływu na szefa ONZ.

Zapytany, czy planowana jest wizyta ekspertów ONZ na Ukrainie, rzecznik ONZ Stephane Dujarric odmówił komentarza.

Zobacz też: MSZ Iranu po raz pierwszy potwierdza sprzedaż dronów Rosjanom

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz