Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA Robert Menendez wyraził sprzeciw wobec sprzedaży Turcji samolotów F-16.

Prominentny senator Partii Demokratycznej i przewodniczący newralgicznej komisji Senatu USA oświadczył, że nie poprze sprzedaży Turcji myśliwców F-16. Uznał on również, że ostateczny tekst ustawy o autoryzacjach w dziedzinie obrony narodowej (NDAA) na rok 2023 nie był zwycięstwem Turcji, przytoczył w czwartek grecki portal Ekathimerini.com.

„Wbrew niektórym twierdzeniom, NDAA nie jest zwycięstwem Turcji. To tylko jedno z wielu narzędzi, które mamy do dyspozycji w Senacie, aby radzić sobie ze sprzedażą broni” – stwierdził Menendez, dodając, że „powiem to jeszcze raz. Jako przewodniczący SFRC [Komisji Spraw Zagranicznych Senatu] nie zatwierdzę F-16 dla Turcji, dopóki Erdogan nie powstrzyma swoich nadużyć w całym regionie”.

Ponadto tekst wyjaśniający towarzyszący ustawie o polityce obronnej określającej wydatkowanie 858 miliardów dolarów wspomina, że „sojusznicy z Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) nie powinni przeprowadzać nieautoryzowanych przelotów terytorialnych nad przestrzenią powietrzną innego sojusznika NATO”.

Może się to odnosić do bardzo licznych naruszeń greckiej przestrzeni powietrznej jakich od lat dokonują Turcy.

 

Waszyngton i Ankara od lat są skonfliktowane w kwestii polityki w regionie bliskowschodnim. USA okresowo intensywnie wspierały w Syrii miejscowych Kurdów, którzy w toku trwającej w tym kraju wojny od 2011 r. wojny zbudowali na części jego obszaru nieuznawane parapaństwo. Turcja tymczasem uważa syryjskich Kurdów za swojego wroga i podejmowała już trzy ofensywy w północnej Syrii, by odepchnąć od swojej granicy siły kurdyjskie.

Innym powodem konfliktu jest zakup przez Turcję rosyjskich rakiet ziemia-powietrze S-400. Wobec wojny rosyjsko-ukraińskiej Ankara zajmuje ambiwalentne stanowisko, próbując wejść w rolę mediatora między skonfliktowanymi stronami.

Przedstawicielom tureckich elit zdarzało się już oskarżać Waszyngton o inspirowanie nieudanego puczu wojskowego z 2016 r. wymierzonego w prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

ekathimerini.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply