Niemieckie siły powietrzne otrzymają znakomitą większość środków ze specjalnego funduszu obronnego wartego 100 miliardów euro – podała w piątek agencja Reuters. Medium powołuje się na dwa źródła w niemieckim resorcie obrony.

Około 40 mld euro z tego funduszu zostanie przeznaczonych na potrzeby sił powietrznych – informuje agencja Reuters. Z kolei 27 mld euro na podwyższenie zdolności dowodzenia siłami zbrojnymi. Do sił lądowych trafi 17 mld euro, a do marynarki wojennej około 10 mld euro – przekazały źródła agencji.

Pod koniec lutego br. kanclerz Niemiec Olaf Scholz pod wrażeniem rosyjskiego ataku na Ukrainę zapowiedział przeznaczenie dodatkowych 100 mld euro na siły zbrojne.

Ma to być jednorazowy specjalny fundusz w wysokości 100 mld euro na „niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe” – informował Scholz. „Od teraz będziemy co roku inwestować ponad dwa procent produktu krajowego brutto w naszą obronę” – zapowiedział.

Marcowe doniesienia medialne sugerowały, że w związku ze wzrostem zagrożenia w Europie, wynikającego z inwazji Rosji na Ukrainę, niemiecki rząd rozważa zakup tarczy antyrakietowej, a pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3.

Wcześniejsze doniesienia wskazywały także, że Niemcy zdecydowały się na zakup amerykańskiego myśliwca F-35, zbudowanego przez Lockheed Martin, w celu zastąpienia starzejącego się Tornado.

Zobacz także: Niemcy zgodziły się na dostawę na Ukrainę kilkudziesięciu bojowych wozów piechoty

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply