Chińskie ćwiczenia lotniskowców i wzmożone wtargnięcia do tajwańskiej strefy obrony powietrznej w ostatnich tygodniach mają na celu wysłanie wiadomości do Waszyngtonu, aby ustąpił i wycofał się z regionu, poinformowała w piątek agencja Reuters powołując się na źródła w sektorze obrony Tajwanu.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reuters, powołując się na źródła w sektorze obrony Tajwanu, chińskie ćwiczenia na lotniskowcach i wzmożone wtargnięcia do tajwańskiej strefy obrony powietrznej w ostatnich tygodniach mają na celu wysłanie wiadomości do Waszyngtonu, aby ustąpił i wycofał się z regionu.

Zwiększona aktywność, którą Chiny określiły jako „ćwiczenia bojowe”, wywołała niepokój zarówno na Tajwanie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Chiny grożą Tajwanowi: niepodległość oznacza wojnę

Według urzędnika zaznajomionego z planowaniem bezpieczeństwa Tajwanu, przynajmniej niektóre ćwiczenia polegają na testowaniu manewrów „odmowy dostępu”, aby zapobiec przybyciu obcych sił do obrony Tajwanu podczas ewentualnej wojny.

„Chiny twierdziły, że ćwiczenia odbywają się w pobliżu Tajwanu, ale sądząc po ich lokalizacji, są one w rzeczywistości wymierzone w kierunku armii USA” – powiedział tajwański urzędnik, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości.

Gdy w zeszłym tygodniu Chiny wypływały z grupą lotniskowców w pobliżu Tajwanu, ich siły powietrzne symulowały ataki na amerykańskie statki. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych regularnie pojawia się w Cieśninie Tajwańskiej, która oddziela wyspę od Chin.

„Oni nie ścigają tajwańskich okrętów podwodnych” – mówi źródło, wskazując na małą flotę Tajwanu.

Zobacz też: Reuters: Wysoki rangą urzędnik USA odwiedził Tajwan. Chińskie MSZ protestuje

Dwóch amerykańskich urzędników wojskowych, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedziało, że Stany Zjednoczone są zaniepokojone chińską działalnością wokół Tajwanu.

„Przez ostatnie pięć lat Chiny były centralnym punktem strategii obrony narodowej Stanów Zjednoczonych. Więc oczywiście jesteśmy zaniepokojeni” – powiedział jeden z urzędników.

W oświadczeniu dla Reutersa chińskie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że Stany Zjednoczone „zwiększyły arogancję sił niepodległościowych Tajwanu” Jak podaje agencja, według Chińczyków USA „ponosi nieuniknioną odpowiedzialność za napięcia w Cieśninie Tajwańskiej”.

Zobacz też: Admirał Aquilino: Zagrożenie inwazji Chin na Tajwan jest poważne

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply