Według urzędnika NATO, ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie mogły zakłócić ponad 15 proc. ich mocy produkcyjnych. Agencja Reuters szacuje, że Rosja straciła około 14 proc. mocy produkcyjnych swoich rafinerii.

Agencja Reuters zwraca uwagę, że zarówno Rosja, jak i Ukraina, wykorzystują drony do ataków na infrastrukturę krytyczną, instalacje wojskowe oraz zgrupowania wojsk przeciwnika. W ostatnich miesiącach Ukraińcy przeprowadzają uderzenia na rosyjskie rafinerie i obiekty infrastruktury energetycznej. Niektóre z nich położone były nawet 1000 km w głębi rosyjskiego terytorium.

Przeczytaj: Ukraińcy kontynuują ataki dronami na przemysł naftowy Rosji

W rozmowie z Reuterem zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel NATO powiedział, w wyniku ukraińskich ataków, moce produkcyjne rosyjskich rafinerii mogły zostać zaburzone nawet w wymiarze 15 procent.

„Pod względem uszkodzeń, te uderzenia prawdopodobnie zakłóciły ponad 10 proc. zdolności rosyjskich rafinerii, może ponad 15 procent. W zależności od rozmiarów uszkodzeń, naprawy mogą zająć znaczną ilość czasu” – powiedział natowski urzędnik, cytowany przez Reuters.

„Coraz mniej tego rodzaju rosyjskich źródeł energii i infrastruktury krytycznej… jest bezpiecznych przed potencjalnymi uderzeniami” – dodał urzędnik. Uważa zarazem, że Rosji wciąż brakuje wystarczającej ilości amunicji i ludzi, aby rozpocząć skuteczną ofensywę.

Według obliczeń Reuters, w wyniku ataków dronów Rosja straciła około 14 proc. mocy produkcyjnych swoich rafinerii naftowych.

Rosyjski minister energetyki Nikołaj Szulginow, cytowany przez agencję Interfax powiedział, że uszkodzone rafinerie powrócą do normalnej pracy na początku czerwca.

We wtorek sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie popierają ukraińskich ataków poza terytorium Ukrainy, ani nie pomagają w ich organizowaniu. Pytanie w tej kwestii dotyczyło ukraińskich ataków na rosyjskie rafinerie naftowe.

Jak pisaliśmy wcześniej, rosyjski Tatarstan został zaatakowany przy pomocy przerobionych na drony awionetek. Atak miał być wymierzony w rafinerię oraz fabrykę bezzałogowców Shahed (ros. Gierań-2). Ukraińskie media podają, że ataku dokonał ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

To kolejny tego typu ukraiński atak na obiekty w głębi Rosji. Niedawne doniesienia Financial Times sugerowały, że Stany Zjednoczone wezwały Ukrainę do zaprzestania ataków na rosyjską infrastrukturę energetyczną, ostrzegając, że ataki dronów mogą wywołać odwet i wzrost światowych cen ropy.

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply