Rosyjski Tatarstan został zaatakowany przy pomocy przerobionych na drony awionetek. Atak miał być wymierzony w rafinerię oraz fabrykę bezzałogowców Shahed.

We wtorek rano zaatakowane zostały zakłady w miastach Jełabuga i Niżniekamsk – przekazał na Telegramie prezydent Republiki Tatarstanu Rustam Minnichanow. Region leży około półtora tysiąca kilometrów od granicy z Ukrainą. Jak dodał, dwa drony zaatakowały hotel robotniczy na terenie specjalnej strefy ekonomicznej o nazwie Alabuga, położonej 10 km od Jełabugi.

Minnichanow poinformował, że w wyniku ataku ranne zostały dwie osoby.

Ukraińskie media podają, że ataku dokonał ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Źródło portalu RBK Ukraina podało, że atak był wymierzony w fabrykę montującą drony Shahed, które Rosjanie nazywają Gierań-2. “Doszło do znacznych zniszczeń zakładów produkcyjnych” – pisze portal, powołując się na źródła.

Portal Ukrainska Prawda zamieścił na platformie X nagranie przedstawiające moment uderzenia drona w fabrykę. Materiał pochodzi z rosyjskich kanałów na Telegramie.

Z kolei w wyniku ataku na rafinerię miał wybuchnąć pożar, który został ugaszony w ciągu około 20 minut – podaje agencja Reuters.

Część komentatorów zwraca uwagę, że ataku dokonano za pomocą awionetki przerobionej na wojskowy bezzałogowiec. “Rosjanie byli sprytni i fabrykę Szachedów umieścili 1200km+ od Ukrainy. Poza zasięgiem jej znanych dronów. Ukraińcy jak zwykle byli sprytniejsi i przerobili na drona-kamikaze samolot cywilny – awionetkę. Która doleciała i elegancko trafiła w “specjalną strefę ekonomiczną” w miejscowości Alabuga a Tatarstanie” – napisał na platformie X Jarosław Wolski, analityk ds. wojskowości.

To kolejny tego typu ukraiński atak na obiekty w głębi Rosji. Niedawne doniesienia Financial Times sugerowały, że Stany Zjednoczone wezwały Ukrainę do zaprzestania ataków na rosyjską infrastrukturę energetyczną, ostrzegając, że ataki dronów mogą wywołać odwet i wzrost światowych cen ropy.

Według dziennika, Biały Dom „zaczyna być coraz bardziej sfrustrowany” śmiałymi atakami ukraińskich dronów na rafinerie, terminale i magazyny ropy w głębi Rosji, głównie w zachodniej części tego państwa.

Przeczytaj: Ukraińcy kontynuują ataki dronami na przemysł naftowy Rosji

Czytaj również: Ukraińskie drony zaatakowały rafinerie w głębi terytorium Rosji [+VIDEO]

rbc.ua / reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply