Prezydent Andrzej Duda zareagował na śmierć polskiego wolontariusza w Strefie Gazy. “Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona” – oświadczył.

W izraelskim ataku w Strefie Gazy zginęło 7 pracowników organizacji humanitarnej World Central Kitchen (WCK), w tym Polak. Izraelski pocisk trafił w samochód pracowników World Central Kitchen tuż po tym, jak pojazd przekroczył granicę północnej Strefy Gazy. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać ciała pięciu zmarłych osób, leżące w szpitalu Al-Aksa w mieście Dajr al-Balah w centrum Strefy Gazy. We wtorek sprawę skomentował prezydent Andrzej Duda.

“Z głębokim bólem przyjąłem informację o śmierci w Strefie Gazy wolontariuszy z organizacji World Central Kitchen, w tym polskiego obywatela. Jestem myślami z ich najbliższymi. Ci odważni ludzie swoją służbą i poświęceniem dla bliźnich zmieniali świat na lepsze. Tragedia ta nigdy nie powinna się wydarzyć i musi zostać wyjaśniona” – napisał prezydent na platformie X.

Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznej wydało komunikat w tej sprawie. “Przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia rodzinie polskiego wolontariusza, który niósł pomoc dla palestyńskiej ludności w Strefie Gazy. Polska nie zgadza się na brak przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony cywilów, w tym pracowników humanitarnych” – napisano na platformie X.

Zdarzenie skomentował także minister Radosław Sikorski. Przekazał, że osobiście poprosił ambasadora Izraela Yacov Livne o pilne wyjaśnienia. “Zapewnił mnie, że Polska wkrótce otrzyma wyniki badania tej tragedii” – napisał na platformie X.

“Nasze MSZ wszczyna śledztwo. Przyłączam się do kondolencji wobec rodziny naszego dzielnego wolontariusza oraz wszystkich cywilnych ofiar w Strefie Gazy” – dodał.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    hahaha ,Duda nie ośmieszaj sie ,tak będzie “wyjaśniona” jak śmierć Polaków w Przewodowie zabitych przez twoich braci.Zresztą u niego jak i u ministra SZ Sikorskiego żony wywodzą się z tej nacji i to mówi wiele.