Rosja wystrzeliła około dziesięciu nowych hipersonicznych pocisków manewrujących Cyrkon z fregaty i dwa kolejne z łodzi podwodnej, podała w piątek agencja prasowa Reutera.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Reutera, Rosja wystrzeliła około dziesięciu nowych hipersonicznych pocisków manewrujących Cyrkon z fregaty i dwa kolejne z łodzi podwodnej.

Prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił broń jako część nowej generacji “niezrównanych systemów uzbrojenia”. Putin nazwał przeprowadzony w zeszłym tygodniu test rakietowy „wielkim wydarzeniem w życiu tego kraju”, dodając, że był to „istotny krok” w zwiększaniu zdolności obronnych Rosji.

Rankiem 24 grudnia miało miejsce udane wystrzelenie pocisku hipersonicznego Cyrkon. „Dzisiejszej nocy, a raczej rano, przeprowadzono próbne strzelanie pocisku hipersonicznego Cyrkon. To nasza najnowsza rakieta, która jest skuteczna przeciwko celom morskim i lądowym. Testy przebiegły pomyślnie, bezbłędnie. To wielkie wydarzenie w życiu kraju i znaczący krok w zwiększeniu bezpieczeństwa Rosji, w zwiększeniu jej zdolności obronnych” – powiedział Putin na wspólnym posiedzeniu Rady Państwa i Rady ds. Nauki i Edukacji.

21 grudnia Putin zapowiedział, że Rosja będzie nadal zwracać uwagę na rozwój Sił Zbrojnych. Zaznaczył, że w Federacji Rosyjskiej w 2021 r. kontynuowano prace nad zakrojoną na szeroką skalę modernizacją armii i marynarki wojennej. W efekcie udział nowoczesnej broni w wojskach przekroczył 71%, a w strategicznych siłach jądrowych – 89%.

Wcześniej, 16 grudnia, Ministerstwo Obrony FR poinformowało, że fregata „Admirał Gorszkow” wykonała próbny ostrzał do celu przybrzeżnego z wykorzystaniem “Cyrkona”. Strzelanie uznano za udane, cel został trafiony.

Pod koniec września Rosjanie poinformowali, że zakończyli testy powietrzne systemu rakietowego Cyrkon. Podczas testów, rakiety były wystrzeliwane z fregaty „Admirał Gorszkow”.

„Testy powietrze Cyrkona, wystrzeliwanego z instalacji nadbrzeżnej i… fregaty Projektu 22350 Admirał Gorszkow zostały pomyślnie zakończone. Wykonano ponad 10 odpaleń, z czego ostatnie w lipcu” – podała we wrześniu agencja Tass. Dodajmy, że 19 lipca br. Rosjanie poinformowali o udanym teście pocisku rakietowego Cyrkon, który po wystrzeleniu z fregaty Admirał Gorszkow tracił w cel lądowy, przeleciawszy z prędkością Mach 7 dystans ponad 350 km.

Informowano wtedy, że kolejna seria testów systemu Cyrkon ma rozpocząć się w listopadzie. Mają one potrwać również w przyszłym roku. Później ma rozpocząć się dostarczanie systemu do rosyjskich sił zbrojnych.

Przeczytaj: Rosja: rakietę hipersoniczną Cyrkon po raz pierwszy wystrzelono z okrętu podwodnego [+WIDEO]

Pod koniec sierpnia br., przy okazji forum Armia-2021, ministerstwo obrony Rosji podpisało kontrakt na dostawy systemu hipersonicznego Cyrkon dla rosyjskiej armii. Według producenta, dostawy mają zostać zrealizowane do 2025 roku.

Przeczytaj: Rosja: nowe fregaty rakietowe mają przenosić pociski hipersoniczne Cyrkon

Czytaj także: Rosjanie przezbroją swoje wielozadaniowe okręty podwodne na rakiety manewrujące i hipersoniczne

W marcu br. pisaliśmy, że testy rakiet hipersonicznych Cyrkon na okrętach podwodnych rozpoczną się najwcześniej w czerwcu. Przypomnijmy, że w styczniu br. resort obrony Rosji oświadczył, że próby państwowe rosyjskich pocisków hipersonicznych Cyrkon mają zakończyć się pod koniec 2021 roku, a w 2022 roku mają ruszyć seryjne dostawy tej broni. Potrzebne są jeszcze próby odpalania „hipersoników” z okrętów podwodnych. Nie sprecyzowano jednak wówczas, kiedy miałyby one ruszyć.

Strona rosyjska twierdzi, że założenia dotyczące systemu Cyrkon zakładają możliwość atakowania takimi pociskami rakietowymi celów naziemnych i nawodnych z odległości ponad 1000 km.

Jak informowaliśmy wcześniej, w grudniu ub. roku rosyjskie ministerstwo obrony powiadomiło, że fregata Projektu 22350 „Admirał Gorszkow” przeprowadziła zakończone sukcesem testowe odpalenie hipersonicznego rakietowego pocisku manewrującego Cyrkon. Okręt, znajdując się na Morzu Białym, zaatakował cel zlokalizowany na poligonie Cziża, w obwodzie archangielskim. Według informacji resortu, pocisk lecących z prędkością przekraczającą Mach 8 trafił w cel przybrzeżny z odległości ponad 350 km. Test Cyrkona był częścią prób różnych rodzajów broni. Należy zaznaczyć, że była to już kolejna próba pocisku hipersonicznego Cyrkon.

Kresy.pl/Reuter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply