Jeśli ustawę przyjętą przez parlament podpiszą Andrij Parubij i Petro Poroszenko, Ukraińcy będą mieli wolny od pracy nie tylko 7. stycznia ale także 25. grudnia.

Rada Najwyższa Ukrainy ustanowiła 25. grudnia dniem wolnym od pracy. Tym samym rzymscy katolicy i protestanci żyjący na Ukrainie będą mogli bez przeszkód świętować Boże Narodzenie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Za przyjęciem ustawy głosowało w czwartek 238 deputowanych. Nad projektem głosowano 6 razy w związku z brakiem konsensusu co do wyłączenia ze spisu dni wolnych 2. stycznia. Ostatecznie w zamian za wolne 25. grudnia Ukraińcom odebrano wolny od pracy drugi dzień roku. Aby ustawa weszła w życie, muszą ją jeszcze podpisać przewodniczący parlamentu Andrij Parubij oraz prezydent Petro Poroszenko.

Dotychczas na Ukrainie z wolnego dnia w Boże Narodzenie mogli korzystać jedynie prawosławni i grekokatolicy, którzy obchodzą to święto zgodnie z kalendarzem juliańskim 7. stycznia. Rzymscy katolicy i protestanci, obchodzący Boże Narodzenie zgodnie z kalendarzem gregoriańskim 25. grudnia, musieli w ten dzień korzystać z urlopu, bądź iść do pracy.

Sekretarz Narodowej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow, należący do kościoła baptystów, uznał usankcjonowanie „podwójnego” świętowania Bożego Narodzenia na Ukrainie za zerwanie z „moskiewskim kalendarzem i rosyjskimi imperialnymi standardami”. Turczynow wyraził radość z faktu, że obecnie Ukraina będzie mogła świętować Boże Narodzenie „razem z całym cywilizowanym światem, odpowiednio do kalendarza, według którego żyjemy”.

Jak podaje Ukraińska Prawda, Ukraina tym samym dołączy do Białorusi, Mołdawii, Libanu i Albanii, gdzie Boże Narodzenie jest dniem wolnym od pracy 25. grudnia i 7. stycznia.

CZYTAJ TAKŻE: W reklamie Tesco muzułmanie obchodzą Boże Narodzenie [+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net / RISU / Ukraińska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz