Szef Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztof Szczerski, odniósł się do napięcia na linii Warszawa-Kijów i stosunków z Rosją.

Pytany w wywiadzie z “Rzecząpospolitą” o obecnie napięcie w stosunkach polsko-ukraińskich, Szczerski odpowiedział: “Stosunki polsko-ukraińskie mają fundamentalne znaczenie dla stabilności Europy Środkowo-Wschodniej. To jasne. Ale równie jasne jest, że ewolucję polityki ukraińskiej oceniamy negatywnie. Prezydent Duda od roku przekonuje Kijów, aby bardziej inwestował w stosunki z krajami naszego regionu, a nie tylko z państwami Europy Zachodniej. Jest też sprawa, która dotyczy bezpośrednio Polski. Czy może pan sobie wyobrazić, aby polski minister ds. integracji europejskiej w okresie, gdy Polska szukała swojego miejsca na Zachodzie, zrobił coś takiego, jak Iwanna Kłympusz-Cyncadze, która odsłoniła pomnik ku czci ofiar rzekomych mordów dokonanych przez Polaków na Ukrainie Zakarpackiej? Staramy się tłumaczyć Ukraińcom, jak wiele na tym tracą. W piątek zbierze się w Krakowie Komitet Konsultacyjny Prezydentów Polski i Ukrainy. Wciąż na agendzie jest też grudniowa wizyta prezydenta w Charkowie, podczas której spotka się z Petro Poroszenką.”

W stosunkach z Rosją, Szczerski wskazał na dwie bariery, które uniemożliwiają poprawę relacji z Moskwą. “Po pierwsze, prawo międzynarodowe, które Rosja pogwałciła w Gruzji i na Ukrainie. Po drugie, brak zaufania generowany przez odmowę zwrotu wraku Tu-154M i innych dowodów w śledztwie smoleńskim” – powiedział Szczerski.

Szczerski dodał, że nie dostrzega “żadnego efektu gry Zachodu z Kremlem”. “Przeciwnie, coraz więcej krajów traci złudzenia co do dzisiejszej Rosji. Polska z tego powodu nie wypadła z głównego nurtu Zachodu. Odwrotnie, przekonaliśmy go do naszej polityki jednoczesnego odstraszania i dialogu – dzięki temu mamy wojska natowskie i utrzymujemy stabilność w regionie” – zauważył Szczerski.

Kresy.pl / Rzeczpospolita

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Gaetano
    Gaetano :

    To tłumaczcie swoim przyjaciołom dalej. Dobrze wam to przychodzi. Maliniak może sobie nadal przekonywać swoich kumpli ukrów, ale jedyne, do czego jest im potrzebny, to do pompowania setek milionów naszych wypracowanych pieniędzy w celu reanimowania tego bankruta, biednego żartu historii.

  2. zefir
    zefir :

    Panie Szczerski,zejdż człeku na realny poziom,cały Zachód zbliża się do Rosji,a nie przeciwnie.Prowadząc z Rosją taką himeryczną politykę pewne jest,że za waszą pis-ową sprawą Polska pozostanie przysłowiowo z ręką w nocniku.Wrogiem Polski jest banderyzm,nie Rosja.To nie tajemnica,że nawet wasz umiłowany przyjaciel banderland zbliża się do Rosji.