Instytut Ordo Iuris przedstawił Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) nowy raport, który dotyczy przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce za 2024 rok. Według danych zebranych przez Instytut, liczba takich zdarzeń wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie – odnotowano 84 przypadki. Raport zawiera informacje o licznych aktach wandalizmu wobec miejsc kultu religijnego oraz znieważania symboli wiary.

W poniedziałek Instytut Ordo Iuris poinformował o przedstawieniu OBWE raportu w tej sprawie. Zgromadzone dane pochodzą zarówno z mediów, jak i bezpośrednich zgłoszeń od pokrzywdzonych, m.in. za pośrednictwem platformy bronmywiary.pl. W raporcie zwrócono uwagę na nasilenie ataków na kościoły, kapliczki, cmentarze, a także zakłócanie nabożeństw i profanacje obrazów religijnych, takich jak wizerunki Matki Bożej czy krzyże.

Jak czytamy, w ubiegłym roku Instytut odnotował około 84 takie przypadki.

Przykłady incydentów z raportu obejmują m.in. sytuację w Poznaniu, gdzie osoby popierające aborcję przerwały modlitwę różańcową, oraz zdarzenie w Nowym Wiśniczu, gdzie agresywny mężczyzna wtargnął do kościoła i przewrócił krzyż. Podobne akty miały miejsce w Warszawie, gdzie dochodziło do zakłócania Mszy Świętej i dewastacji religijnych wizerunków.

Przeczytaj: Polska znalazła się na liście krajów, w których w 2024 roku zostali zabici księża

Instytut Ordo Iuris współpracuje z OBWE w zakresie monitorowania takich przestępstw od 2015 roku. Zajmuje się nie tylko dokumentowaniem przypadków łamania wolności religijnej, ale także udzielaniem pomocy prawnej osobom poszkodowanym i domaganiem się skutecznych reakcji organów ścigania. Raport uwzględnia zarówno przemoc fizyczną, jak i słowną oraz akty niszczenia mienia.

“Wysoka liczba przestępstw motywowanych nienawiścią wobec chrześcijan pokazuje pilną potrzebę skuteczniejszej ochrony wolności religijnej. Obowiązkiem państwa jest nie tylko karanie sprawców, ale także budowanie atmosfery braku przyzwolenia na tego typu ataki” – podkreśla Julia Książek z Ordo Iuris.

Zobacz: Kolejna profanacja w Polsce. Sprawca rozbił figurę Matki Boskiej Fatimskiej

Czytaj także: W Europie rośnie nietolerancja i przemoc wobec chrześcijan

ordoiuris.pl / Kresy.pl

Tagi: , , ,
forma płatności