Watykan opublikował we wtorek uaktualniony program pielgrzymki papieża Franciszka na Litwę. – informuje The Baltic Times. Papież będzie przebywał w krajach bałtyckich od 22. do 25. września br.

Po przybyciu do Wilna w sobotę 22. września Franciszek ma spotkać się z litewską prezydent Dalią Grybauskaite i przemówić do najwyższych urzędników tego kraju, przedstawicieli rządu, dyplomatów i innych zebranych na placu przed Pałacem Prezydenckim.

Później papież odwiedzi Kaplicę Ostrobramską i spotka się z młodzieżą na Placu Katedralnym w Wilnie.

W niedzielę 23. września, Ojciec Święty uda się do Kowna, gdzie odprawi mszę świętą i poprowadzi modlitwę Anioł Pański w parku Santakos, a także spotka się z księżmi, zakonnikami i zakonnicami oraz klerykami w kowieńskiej katedrze. Tego samego dnia papież wróci do Wilna, aby pomodlić się przy pomniku wileńskiego getta na Starym Mieście oraz odwiedzić Muzeum Okupacji i Walki o Wolność.

Część podróży po Litwie będzie odbywała się za pomocą otwartego papamobile. Najdłuższa droga, jaką pokona Franciszek w tym samochodzie, będzie prowadzić z Kaplicy Ostrobramskiej do wileńskiej katedry. Wierni będą mogli zobaczyć papieża z bliska także podczas jego przejazdu tego samego dnia z katedry do nuncjatury apostolskiej oraz w niedzielę, gdy przyjedzie papamobile do parku Santakos. Również w niedzielę kolumna papieskich samochodów przejedzie z Placu Łukiskiego w Wilnie do nuncjatury apostolskiej.

W poniedziałek 24. września Franciszek poleci na Łotwę a swoją pielgrzymkę do krajów bałtyckich zakończy we wtorek 25. września w Estonii. Według programu pielgrzymki podanego jeszcze w lipcu br. na Łotwie Franciszek ma być przywitany przez prezydenta kraju w Pałacu Prezydenckim. W programie przewidziano również m.in. ekumeniczne spotkanie w katedrze w Rydze i odprawienie mszy świętej w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Agłonie. Podobnie zaplanowano pobyt Ojca Świętego w Estonii. Po przywitaniu w Pałacu Prezydenckim papież odbędzie m.in. ekumeniczne spotkanie z młodzieżą w luterańskim kościele św. Karola i odprawi mszę świętą na Placu Wolności w Tallinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wizyta Ojca Świętego zbiega się ze 100-leciem ogłoszenia niepodległości przez te trzy kraje. Jest to pierwsza po 25 latach podróż papieża do krajów bałtyckich. Poprzednio Litwę, Łotwę i Estonię odwiedził w 1993 roku Jan Paweł II.

CZYTAJ TAKŻE: Były nuncjusz oskarżył Franciszka o ignorowanie doniesień o aferach seksualnych w Kościele

Kresy.pl / The Baltic Times / Vatican News
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz