Viktor Orbán cieszy się w swoim kraju niesłabnącym poparciem społecznym. Potwierdza to najnowszy sondaż w którym zapytano Węgrów o to kogo preferują na stanowisku premiera.

W sondażu Instytutu Nézőpont 44% respondentów zadeklarowało, że zagłosowałoby w ten sposób, aby na czele rządu pozostał obecny premier Viktor Orbán. Zdecydowanie zdystansował on innych polityków.

Drugie miejsce w tym swoistym rankingu zaufania zajął przewodniczący nacjonalistycznego Jobbiku Gábor Vona. W roli premiera widziało go 11% badanych. Potwierdza to obraz wyłaniający się z większości sondaży poparcia partyjnego, że główną opozycją dla rządzącej koalicji Fidesz-KDNP pozostają właśnie narodowcy, a nie cała plejada partii lewicowych i liberalnych.

Trzecie miejsce, ze wskazaniem 8% respondentów zajęła liderka liberalnego ruchu „Polityka może być inna” (LMP) Bernadett Szél. Tylko 6% widziało by w roli premiera Ferenca Gyurcsány’ego, który rządził w latach 2004-2009 i odszedł w atmosferze skandalu, doprowadzając wcześniej finanse państwa do ruiny. Gyurcsány przewodzi obecnie partii Koalicja Demokratyczna. 5% respondentów poparło  László Botkę z podupadłej Węgierskiej Partii Socjalistycznej, a 2% lidera liberałów Gábora Fodora.

Nézőpont odnotował istotne wzmocnienie poparcia dla Orbána w stosunku do sondażu z maja zeszłego roku. Wówczas tylko 32% badanych chciało aby obecny premier pozostawał na stanowisku.

Viktor Orbán, założyciel i lidera partii Fidesz po raz pierwszy był premierem w latach 1998-2002. Ponownie doszedł do władzy w 2010 roku i utrzymuje rekordowe na skalę europejską, poparcie społeczne.

Czytaj także: Orban: Nie potrzebujemy imigracji

dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz