Zełenski zwrócił się do Polaków po polsku [+VIDEO]

Z okazji Święta Wojska Polskiego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się po polsku do Polaków. Podobną mowę wygłosił wcześniej głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny.

Biuro Prezydenta Ukrainy opublikowało w poniedziałek w mediach społecznościowych 1,5-minutowe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w języku polskim, skierowane do Polaków z okazji Święta Wojska Polskiego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Nasze narody przeszły długą drogę i w końcu osiągnęły największe porozumienie w historii w głównej dla Ukraińców i Polaków sprawie. Jest to sprawa wolności” – mówił Zełenski, nazywając Polaków „przyjaciółmi, sojusznikami, braćmi”.

Zdaniem prezydenta Ukrainy oba państwa mogą bronić swojej niepodległości „tylko razem” i tak właśnie się dzieje.

„Walczymy razem i z pewnością będziemy wspólnie świętować nasze i wasze zwycięstwo w bitwie o wolność i naszą wspólną europejską przyszłość…” – powiedział Zełenski.

Ukraiński prezydent podziękował za wsparcie udzielane Ukrainie przez Polskę. „Serdecznie gratuluję z okazji Święta Wojska Polskiego i z całego serca życzę jednego – jak najszybszego zwycięstwa” – mówił, kończąc swoje wystąpienie słowami „Chwała Polsce, Chwała Ukrainie!”.

Wcześniej w poniedziałek podobne słowa skierował do Polaków głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny.

„Drodzy bracia! W imieniu Sił Zbrojnych Ukrainy i swoim gratuluję państwu z okazji Święta Wojska Polskiego. W bitwie warszawskiej wasz naród obronił państwowość i uratował Europę przed najazdem bolszewików. Sojusznikiem Polski w tej wojnie była Ukraińska Republika Ludowa. Dzisiaj, podobnie jak 102 lata temu, ponownie stajemy razem przeciwko wspólnemu wielowiekowemu wrogowi. Jestem szczerze wdzięczny Polakom za pomoc i wsparcie w tym trudnym czasie. Walczymy o naszą i waszą wolność. Razem wygramy” – powiedział Załużny.

W poniedziałek w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. W przeddzień tego święta prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na Cmentarzu Prawosławnym na Woli.

CZYTAJ TAKŻE: Udział Ukraińców w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz