Zełenski przyznał Rzeszowowi tytuł “Miasto-ratownik”

Rzeszów, który stał się logistycznym hubem, przez który przechodzi pomoc wojskowa i humanitarna dla Ukrainy, otrzymał od prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytuł “Miasto-ratownik”.

Wołodymyr Zełenski poinformował o uhonorowaniu Rzeszowa w niedzielę z trybuny ukraińskiego parlamentu na specjalnym posiedzeniu z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Przed tym przemówieniem podpisałem dekret stwierdzający szczególną rolę polskiego miasta Rzeszów. Wprowadziłem specjalny honorowy tytuł „Miasto-ratownik” dla miast partnerskich naszego państwa, które dziś robią to, co niemożliwe, by nam pomóc, pomóc naszym ludziom, pomóc naszej armii. W imieniu całego narodu ukraińskiego pragnę wyrazić wdzięczność miastu Rzeszów, pierwszemu miastu-ratownikowi” – powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski wymienił też nazwy innych polskich miast, które udzieliły pomocy swoim miastom partnerskim na Ukrainie: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Bydgoszczy Torunia, Lublina, Katowic, Opola, Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry, Rzeszowa, Białegostoku, Olsztyna i Kielc.

Prezydent Ukrainy podziękował także polskim działaczom kultury, sportowcom, duchownym i zwykłym ludziom, którzy pomagają Ukraińcom.

Jak podawaliśmy, Zełenski zapowiedział także, że skieruje do Rady Najwyższej Ukrainy (ukraińskiego parlamentu) projekt ustawy o statusie i pomocy obywatelom polskim na Ukrainie, podobny do tego, który został niedawno zatwierdzony przez Sejm RP dla Ukraińców.

“Legalny pobyt, zatrudnienie, edukacja, opieka zdrowotna i świadczenia socjalne. To wielki krok i gest wielkiej duszy, jakiego mógł dokonać tylko dobry przyjaciel Ukrainy. Ten krok nie pozostanie jednostronny. W najbliższym czasie złożę podobny – lustrzany – projekt ustawy do Rady Najwyższej Ukrainy” – powiedział Zełenski.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że obywatele polscy nigdy nie spotkają się z sytuacją, w której potrzebują takich świadczeń w takich warunkach. „Ale takie ustawy mają wielkie znaczenie symboliczne, pokazujące, że Ukraińcy i Polacy są rodowici i równi. Jestem przekonany, że ukraińscy parlamentarzyści szybko i większością głosów przyjmą tę ustawę” – podkreślił ukraiński prezydent.

Kresy.pl / zaxid.net / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply