Ukraiński prezydent-elekt Wołodymyr Zełenski opublikował w środę w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać jego oraz podających sobie ręce kombatantów Ukraińskiej Powstańczej Armii i Armii Czerwonej. Fotografia została zamieszczona z okazji 8. maja, który na Ukrainie jest obchodzony jako Dzień Pamięci i Pojednania.

Jak wynika z opisu zdjęcia, są na nim 101-letni kapitan marynarki wojennej ZSRR, uczestnik II wojny światowej Iwan Załużny oraz Paraskewa Zełenczuk-Potiak, która w wieku 13 lat została łączniczką w UPA. Według Zełenskiego Załużny stracił w wojnie w Donbasie jedynego wnuka. „Dzisiaj, w Dzień Pamięci i Pojednania, czcimy i kłaniamy się tym wszystkim, którzy walczyli z nazizmem i zginęli za Ukrainę w latach II wojny światowej” – napisał ukraiński prezydent-elekt. Zełenski podkreślił potrzebę pokoju, który ma zjednoczyć wszystkich Ukraińców, by w przyszłości jednoczyły ich „tylko zwycięstwa”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Wpisanie się przez Zełenskiego w politykę historyczną prowadzoną przez dotychczasowe władze, polegającą na stwarzaniu wrażenia, że UPA walczyła z Niemcami podobnie jak Armia Czerwona, wyraźnie spodobało się szefowi ukraińskiego IPN Wołodymyrowi Wjatrowyczowi. „Gratuluję Wołodymyrowi Zełenskiemu właściwego podejścia do obchodów Dnia Pamięci i Pojednania” – napisał Wjatrowycz na Facebooku udostępniając post przyszłego prezydenta.

To nie pierwszy raz, gdy Zełenski zaprezentował stanowisko miłe nacjonalistycznie zorientowanym Ukraińcom. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej udzielił wywiadu, w którym nazwał Stepana Banderę „bohaterem dla jakiejś części Ukraińców”, co uznał za „normalne i fajne” a także osobą, która „broniła wolności Ukrainy”. Zdystansował się jedynie od zbyt częstego, jego zdaniem, honorowaniu Bandery, np. poprzez nazywanie ulic jego imieniem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. bob
    bob :

    upa walczyła z niemcami … niemcy też nie walczyli tylko naziści ..z którymi walczyła większość sprawiedliwych niemców …a ci nazisci to chyba tylko Polacy na dokładkę zabijający żydów nowa ussraelska historia europy środkowej właśnie się pisze