Zełenski domaga się dronów

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jednym z najważniejszych zadań dla przemysłu nazwał potrzebę zwiększenia produkcji ukraińskich dronów.

Jak zauważył ukraiński przywódca w poniedziałkowym wystąpieniu do obywateli, od samego rana przebywał w obwodzie donieckim, na stanowiskach brygad bojowych. „Razem z generałem Bogomołowem, dowódcą OTU Sołedar, rozmawialiśmy z dowódcami brygad i batalionów – tych, którzy biorą udział w bitwie – o ich potrzebach na pierwszej linii” – powiedział Zełenski. Ponadto zaznaczył, że miał zaszczyt „nagrodzić najlepszych, podziękować wszystkim, każdej brygadzie za śmiałość, odwagę, rezultaty dla dobra Ukrainy” – zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

“Zawsze jest ogólny obraz, są raporty dla każdego kierunku, dla każdej brygady. Jednak ważne jest, aby rozmawiać bezpośrednio z żołnierzami, bezpośrednio o doświadczeniach żołnierzy tych, którzy są na pozycjach. Dziś były one szczegółowe, szczere rozmowy” – zaznaczył ukraiński przywódca

Zwrócił uwagę, że rzecz idzie o ofensywnych działaniach Ukrainy, o dostawach dla wojska, o możliwościach dowódców, o to, jakie te zdolności są teraz, a jakie powinny być, zrelacjonowała UNIAN. „Broń i deficytowa amunicja. Naprawa sprzętu. Pilną kwestią jest transport dla ewakuacji rannych i czas ewakuacji” – wyliczał Zełenski.

Prezydent Ukrainy zwrócił uwagę na jeden z rodzajów broni. “Drony to to, czego używa wróg: Lancety, Orłany. I to, czego potrzebują nasi żołnierze” – powiedział Zełenski. Przywódca Ukrainy podkreślił: „Oczywistym jest, że ukraińska produkcja dronów – Lelek, Furii, a także dostawy od partnerów, wszystkie formy importu powinny rosnąć i to jest jedno z najważniejszych zadań”.

“To bardzo ważne, aby wszyscy funkcjonariusze w systemie obronnym postrzegali to zadanie dokładnie tak, jak mówią o nim na linii frontu. Drony to zużywający się materiał, powinno ich być tyle, ile potrzeba, potrzeba właśnie naszym żołnierzom, by ratować życie i zapewniać wyniki w boju” – ocenił Zełenski – “Jest coś do zrobienia w tej dziedzinie. Jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, że podobno robi się wystarczająco dużo”.

Prezydent podjął też inny temat mówiąc, że „Ukraina jest w stanie wojny. A kto nie walczy na froncie, powinien pomagać w walce nie w knajpach, nie w klubach, nie przez uliczne wyścigi czy jakąś rażącą konsumpcję, ale przez całkiem konkretną pomoc żołnierzom. Przynajmniej to. Cała adrenalina kraju, wszystkie emocje kraju, wszystkie siły kraju powinny być tam – na bitwach dla dobra państwa.” – zacytowała agencja Intefax Ukraina.

Zdania na temat obecnego stanu produkcji dronów na Ukrainie są podzielone. Przedstawiciel zakładów przemysłu zbrojeniowego „Ukroboronprom” stwierdził, że ukraińskie Ministerstwo Obrony od początku wojny nie zamówiłu u niego produkcji dronów. Głos ten kontrastował z opisanym przez nas stanowiskiem ministra obrony Ołeksija Reznikowa twierdzącego, że na Ukrainie stworzono już struktury i procedury pozwalające nie tylko produkować, ale i opracowywać innowacyjne drony dla wojska.

unian.net/interfax.com.ua/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply