Zełenski chce referendum na temat wstąpienia Ukrainy do NATO

Zwycięzca I tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Wołodymyr Zełenski powiedział, że jest zwolennikiem wstąpienia Ukrainy do NATO, ale w tej sprawie Ukraińcy powinni wypowiedzieć się w referendum.

Jak podała w niedzielę agencja Interfax-Ukraina, Zełenski wyraził swój pogląd na temat euroatlantyckiej integracji Ukrainy w wywiadzie na antenie kanału telewizyjnego „Ukraina”.

Zełenski zapowiedział, że w razie wybrania go na prezydenta Ukrainy, nie zatrzyma kursu kraju w stronę Unii Europejskiej. „Kurs eurointegracji, kurs do Europy Ukraina dawno wybrała i nikt nie zamierza zmieniać tego kursu” – zapewniał kandydat na prezydenta Ukrainy.

Polityk zaznaczył, że osobiście jest także za wstąpieniem Ukrainy do NATO, lecz należy tego dokonać po przekonaniu mieszkańców wschodniej części kraju, którzy obecnie są temu przeciwni.

„Ale dla wstąpienia Ukrainy do NATO, co jest zapisane w naszym programie, powinniśmy ludziom wyjaśnić, że to nie jest jakiś aligator, który chce nas, Ukrainę, połknąć, że tak naprawdę jest to bezpieczeństwo naszego kraju” – mówił Zełenski. „Trzeba dotrzeć do każdego człowieka, który mieszka na wschodzie Ukrainy. Na zachodzie o tym wiedzą, wszyscy są za kursem do NATO. Ale trzeba dotrzeć do każdego Ukraińca. I obowiązkowo musi to się odbyć przez referendum” – dodawał.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że według sondażu Ipsos z Berlina na zlecenie niemieckiej Fundacji imienia Friedricha Eberta na Ukrainie 56 proc. ankietowanych opowiedziało się za członkostwem tego kraju w NATO. Przeciwnych było 30 proc. ankietowanych. Jeśli wierzyć wynikom sondażu, Polacy okazali się najbardziej entuzjastycznie nastawieni wobec przyjęcia Ukrainy do NATO – 67% badanych w Polsce zgodziło się ze zdaniem, że „Ukraina powinna zostać członkiem NATO”. Najmniejszymi zwolennikami przyjęcia Ukrainy do NATO byli Rosjanie (7% na „tak”, przy 75% przeciw) i Serbowie (16% wobec 66%). Sceptykami okazali się także Niemcy (23% wobec 61%) i Francuzi (27% do 37%). Wyniki sondażu zaprezentowano na lutowej konferencji bezpieczeństwa w Monachium.

CZYTAJ TAKŻE: Do ukraińskiej konstytucji wpisano kurs do UE i NATO

Kresy.pl / Interfax-Ukraina
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz