Przestępcy ustawiali wyniki meczów a następnie obstawiali je w zakładach bukmacherskich. W aferę zamieszanych jest ponad 300 osób.

Ukraińskie organa ścigania rozbiły we wtorek kilka zorganizowanych grup przestępczych, które zajmowały się ustawianiem wyników meczów piłkarskich i czerpaniem zysków z obstawiania „ustawionych” wyników w zakładach bukmacherskich. W sprawę jest zamieszanych 35 klubów piłkarskich, prezydenci klubów, piłkarze, sędziowie trenerzy i inni działacze piłkarscy, w sumie 320 osób. O sprawie poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Według Awakowa ukraińscy śledczy rozpracowywali 5 różnych przestępczych siatek od ponad dwóch lat. Przestępcy przekupując graczy, sędziów i działaczy piłkarskich, a także używając gróźb, ustalali wyniki meczów a następnie obstawiali je na sumy od 30 do 100 tys. hrywien w zakładach bukmacherskich zarejestrowanych w państwach Azji. Pozwalało to na uzyskiwanie dochodów w wielkości do 5 mln dolarów rocznie.

We wtorek funkcjonariusze ukraińskiej policji i prokuratury przeprowadzili 40 przeszukań na terenie całego kraju. Jak podaje portal sport.pl powołując się na BBC, zatrzymano ponad 50 osób. Według Awakowa we wszystkie sprawy jest zamieszanych 320 osób. Usłyszały one zarzuty udziału w przekupstwie i bezprawnym ustalaniu wyników zawodów sportowych. Proceder ten jest karalny na Ukrainie od 2015 roku zgodnie z tzw. prawem Pawałenki.

Wśród zamieszanych w aferę nie ma przedstawicieli dwóch najbardziej utytułowanych ukraińskich klubów – Szachtara Donieck i Dynama Kijów.

To pierwszy przypadek na Ukrainie, kiedy do odpowiedzialności pociąga się nie tylko graczy klubów piłkarskich, ale także organizatorów „ustawionych” meczów. – ogłosił ukraiński minister spraw wewnętrznych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kibice Realu zwracają bilety na finał LM w Kijowie z powodu wzrostu cen w hotelach

Kresy.pl / Hromadske / Facebook / sport.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    UczSieHistorii :

    To takie psudopaństwo bez żadnych wartości, dla nich tylko pieniądze się liczą to dlatego postanowili, że z banderowców zrobią sobie bohaterów narodowych, dla oligarchów liczy się tylko własny dobrobyt zwykły szary ukraińskich obywatel dobrze wie, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni także im bez znaczenia czy narobią przekrętów czy też nie i tak im wszystko jedno.