Przestępcy ustawiali wyniki meczów a następnie obstawiali je w zakładach bukmacherskich. W aferę zamieszanych jest ponad 300 osób.

Ukraińskie organa ścigania rozbiły we wtorek kilka zorganizowanych grup przestępczych, które zajmowały się ustawianiem wyników meczów piłkarskich i czerpaniem zysków z obstawiania „ustawionych” wyników w zakładach bukmacherskich. W sprawę jest zamieszanych 35 klubów piłkarskich, prezydenci klubów, piłkarze, sędziowie trenerzy i inni działacze piłkarscy, w sumie 320 osób. O sprawie poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Według Awakowa ukraińscy śledczy rozpracowywali 5 różnych przestępczych siatek od ponad dwóch lat. Przestępcy przekupując graczy, sędziów i działaczy piłkarskich, a także używając gróźb, ustalali wyniki meczów a następnie obstawiali je na sumy od 30 do 100 tys. hrywien w zakładach bukmacherskich zarejestrowanych w państwach Azji. Pozwalało to na uzyskiwanie dochodów w wielkości do 5 mln dolarów rocznie.

We wtorek funkcjonariusze ukraińskiej policji i prokuratury przeprowadzili 40 przeszukań na terenie całego kraju. Jak podaje portal sport.pl powołując się na BBC, zatrzymano ponad 50 osób. Według Awakowa we wszystkie sprawy jest zamieszanych 320 osób. Usłyszały one zarzuty udziału w przekupstwie i bezprawnym ustalaniu wyników zawodów sportowych. Proceder ten jest karalny na Ukrainie od 2015 roku zgodnie z tzw. prawem Pawałenki.

Wśród zamieszanych w aferę nie ma przedstawicieli dwóch najbardziej utytułowanych ukraińskich klubów – Szachtara Donieck i Dynama Kijów.

To pierwszy przypadek na Ukrainie, kiedy do odpowiedzialności pociąga się nie tylko graczy klubów piłkarskich, ale także organizatorów „ustawionych” meczów. – ogłosił ukraiński minister spraw wewnętrznych.

CZYTAJ TAKŻE: Kibice Realu zwracają bilety na finał LM w Kijowie z powodu wzrostu cen w hotelach

Kresy.pl / Hromadske / Facebook / sport.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. UczSieHistorii
    UczSieHistorii :

    To takie psudopaństwo bez żadnych wartości, dla nich tylko pieniądze się liczą to dlatego postanowili, że z banderowców zrobią sobie bohaterów narodowych, dla oligarchów liczy się tylko własny dobrobyt zwykły szary ukraińskich obywatel dobrze wie, że w najbliższym czasie nic się nie zmieni także im bez znaczenia czy narobią przekrętów czy też nie i tak im wszystko jedno.