We Lwowie rzucono koktajlem Mołotowa w synagogę

Jedyna działająca we Lwowie synagoga stała się obiektem ataku tuż przed rocznicą pogromu Żydów.

We Lwowie doszło w ostatnim czasie do dwóch antyżydowskich ekscesów. Najpierw rzucono koktajlem Mołotowa w jedyną czynną w mieście synagogę przy ulicy Braci Michnowskich a później umieszczono obraźliwe napisy na synagodze przy ulicy Węgielnej – poinformowała strona internetowa rady miejskiej Lwowa powołując się na dyrektorkę Wszechukraińskiej Żydowskiej Fundacji Charytatywnej „Hesed-Arieh” Adel Dianową.

Surowo potępiamy akty wandalizmu, do których doszło we Lwowie. Winni mają być pociągnięci do odpowiedzialności. Zwracamy się do organów ścigania, aby jak najsprawniej przeprowadziły śledztwo. Lwów zawsze był, jest i będzie tolerancyjnym miastem – cytuje miejski portal słowa zastępcy mera Lwowa ds. rozwoju Andrija Moskalenki.

Jak podaje portal zaxid.net, do ataku koktajlem Mołotowa na synagogę doszło w nocy z 29 na 30. czerwca, jednak powiadomiono o nim dopiero dzisiaj.

Na ulicy Michnowskich w synagogę rzucono koktajlem Mołotowa. Nie uderzył on w okno, ale uderzył w ścianę między oknami i upadł na podwórko, gdzie spłonął. – powiedziała Dianowa portalowi zaxid.net. Według jej wypowiedzi dla tego portalu drugi incydent zdarzył się na ulicy Szolema Alejchema (a nie Węgielnej), gdzie na dawnym budynku należącym do żydowskiej społeczności pojawiły się napisy „Precz z żydowską władzą” i „Żydzi pamiętajcie 1. lipca”.

Przypomnijmy, że w dniach 30.czerwca-2. lipca 1941 ukraińscy nacjonaliści wraz z Niemcami urządzili we Lwowie pogrom, w którym zginęło kilka tysięcy Żydów. Jak pisaliśmy kilka dni temu, także na dni  30.czerwca-2. lipca zaplanowano, m.in. przy udziale władz Lwowa, organizację w mieście festiwalu SzuchewyczFest (Święto Szuchewycza). Roman Szuchewycz, późniejszy dowódca UPA, był obecny we Lwowie j podczas pogromu ako dowódca niemieckiego batalionu Nachtigall złożonego z Ukraińców. Jego rola w pogromie jest niejasna – brak dowodów, że wydawał rozkazy zabijania Żydów, jednak istnieją relacje, że żołnierze Nachtigalla brali udział w pogromie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: To polski motłoch mordował Żydów we Lwowie

Kresy.pl / zaxid.net / city-adm.lviv.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • Avatar
   MadMike :

   @tagore No cóż ty opowiadasz? Toż wiadomo, że to dywersja „trzeciej siły” (>_<). Nawet jeśli banderowcy we Lwowie zaczną wywieszać żydów na latarniach to i tak wszyscy gromko oświadczą, iż jest to wroga prowokacja.
   PS: Chcą bić żydów ale prezydenta żyda mają, nawet ich gieroi bandera też żyd.