Tablicę upamiętniającą piszącego po polsku Stanisława Jerzego Leca wykonano jedynie w językach ukraińskim i angielskim.

W niedzielę odsłonięto we Lwowie tablicę pamiątkową polskiego aforysty i poety Stanisława Jerzego Leca. W uroczystości wzięli udział m.in. Adam Michnik, mer Lwowa Andrij Sadowy, tłumacz Andrij Pawłyszyn oraz synowie Stanisława Jerzego Leca – Jan i Tomasz.

Dwujęzyczną tablicę – w językach ukraińskim i angielskim – umieszczono na fasadzie kamienicy przy ulicy Słowackiego 6, gdzie w latach 1920-34 i 1939-41 mieszkał Lec z rodziną. Na tablicy znalazła się fotografia aforysty, krótka prezentacja jego osoby oraz jeden z aforyzmów.

Ceremonię odsłonięcia tablicy prowadził kontrowersyjny ukraiński tłumacz Andrij Pawłyszyn, który mówił, że Lec był synem austriackiego szlachcica i polskiej Żydówki, a pisał w języku polskim. „Dzisiaj upamiętniamy postać jednego z nadzwyczajnych synów lwowskiej ziemi, poety i aforysty Jerzego Leca. Nieprzypadkowo na tablicy umieszczono jeden z najciekawszych aforyzmów Leca o tym, że chciał być lokalnym pisarzem. Bo światowym pisarzem i tak został.” – mówił Pawłyszyn.

Mer Lwowa Sadowy podkreślał miłość do życia Leca a Adam Michnik aktualność jego twórczości. Głos zabrali także Tomasz Lec i konsul RP we Lwowie Marian Orlikowski.

Ze słów Michnika podczas odsłonięcia tablicy, cytowanych przez stronę internetową rady miasta Lwowa wynika, że inicjatorem umieszczenia tablicy był rosyjski pisarz i publicysta Wiktor Szenderowicz. W sobotę Szenderowicz prezentował w Pałacu Potockich we Lwowie projekt albumu „Lec. XX wiek”. Wydany w językach rosyjskim, polskim i ukraińskim album zawiera 75 aforyzmów Leca wraz z wysokiej jakości zdjęciami dokumentalnymi. Szenderowicz planuje wydanie albumu także w języku niemieckim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Wojciechowi Kilarowi

Kresy.pl / zaxid.net / Kurier Galicyjski / citi-adm.lviv.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Szkoda, że nie dodano jeszcze hindi, urdu i dialektu suahili. Jakże w ZAWSZE WIERNYM POLSCE LWOWIE mógłby być przewodnik czy jakiekolwiek napisy po polsku, świadczące o polskości tego miasta. Stepowa dzicz robi wszystko, by materialnie i niematerialnie (w tym w szczególności z pamięci) wymazać bezprawne przywłaszczenie poprzez mordy i grabież tego POLSKIEGO miasta. Ponadto skala bezczelności motłochu i poniżania Polaków stale wzrasta. Czy ktoś sobie wyobraża przedstawiciela banderlandu podczas odsłonięcia tablicy w języku polskim i angielskim ?? Tu poniżyli polskojęzycznego szechtera, lecz swołocz traktuje go jako przedstawiciela Polski…