Uczestnicy akcji „Obronisz bruk – obronisz Lwów” chcą pikietować siedzibę rady miejskiej we Lwowie, protestując przeciwko usuwaniu historycznej nawierzchni ulic w mieście.

Jak poinformował w poniedziałek portal Leopolis News, członkowie akcji społecznej „Obronisz bruk – obronisz Lwów” zebrani na konferencji prasowej oskarżali władze Lwowa o to, że remontując ulice zamieniają bazaltowy bruk (pochodzący jeszcze sprzed wojny) na betonową kostkę albo asfalt. Według nich zdarty bruk z powodu swojej ceny jest potem sprzedawany na Zachód, m.in. do Polski.

Jak mówił Perto Bajsa, koordynator akcji, bruk zabiera się nawet z ulic, które nie wymagają remontu. Według niego stara nawierzchnia jest zagrożona na prawie 40 ulicach – m.im. Łyczakowskiej w pobliżu cerkwi Pokrowy, Bandery (przedwojenna Sapiehy) i na placu Dworcowym. Co gorsza, jak twierdził, technologia układania nowej kostki jest niewłaściwa – kładzie się ją na beton a odstępy między kamieniami mają sięgać 5-10 centymetrów. Bajsa ostrzegał, że za kilka lat taka nawierzchnia się zniszczy, a od wstrząsów powodowanych przez ruch uliczny będą cierpiały budynki.

Inny uczestnik akcji, Jurij Antoniak przekonywał, że lwowski bruk jest sprzedawany za granicę do miast, które chcą przywrócić swoim ulicom dawny wygląd. Według obrońców lwowskiej kostki jej cena za granicą sięga 800 dolarów za metr sześcienny, a można ją wywieźć za granicę jako zwykły kamień po cenie 2 tys. hrywien (ok. 70 dolarów). Zdaniem Jarosława Swełeby, szefa Fundacji im. Petra Bołboczana, bruk z miasta nad Pełtwią trafia do Wiednia, Pragi a nawet do polskich miast.

Lwowscy aktywiści wzywają do pozostawienia w mieście starej nawierzchni ulic także dlatego, że bruk jest „ekologiczny”.

Przy dobrym jakościowo układaniu można po nim komfortowo jeździć także samochodem. On jest ekologicznie czysty, a latem nie odparowują z niego szkodliwe substancje, w przeciwieństwie do asfaltu. Ludziom, którzy obecnie kierują Lwowem jest obojętny estetyczny wygląd naszego miasta. – mówił na konferencji prasowej Antoniak.

Jak podało Leopolis News, uczestnicy akcji „Obronisz bruk – obronisz Lwów” planują przeprowadzenie w czwartek pikiety rady miejskiej Lwowa podczas jej posiedzenia w czwartek 21. grudnia, na którą wzywają wszystkich mieszkańców Lwowa, pragnących zachowania historycznego wyglądu miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Lwów: zakończono restaurację fresków w prezbiterium kościoła jezuitów

Kresy.pl / Leopolis News

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Widać komu ukraińcy oddali władzę. Nawet kamieniom na ulicy nie darują bo układali je za Polski. Potem może chwycą się budynków, mostów a na koniec lasów, gór i rzek bo też pamiętają Polskę. Na koniec zostanie im g()o i wtedy znów łakomie popatrzą na sąsiadów z zachodu i wyciągną siekiery i widły no bo wszyscy banderowcy wiedzą, że Kraków to starożytne ukraińskie misto, Warszawa zresztą też!