Obchodom Dnia Jedności Ukrainy w Storożyńcu na Bukowinie towarzyszyła mapa kraju bez Krymu. Sprawę wzięła pod lupę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy obwodu czerniowieckiego wszczęła kryminalne postępowanie w związku z użyciem mapy Ukrainy bez Krymu podczas Dnia Jedności Ukrainy w mieście Storożyniec.

Jak stwierdzono w komunikacie SBU, 22. stycznia 2018 roku w domu kultury w Storożyńcu odbyły się obchody Dnia Jedności Ukrainy. Na ścianie powieszono mapę Ukrainy, na której brakowało części jej terytorium – anektowanej w 2014 roku Autonomicznej Republiki Krym. Zdjęcia i filmy z tego wydarzenia obiegły mass media. Zdaniem SBU działania organizatorów obchodów noszą znamiona naruszenia kodeksu karnego Ukrainy, mianowicie artykułu mówiącego o zamachu na integralność terytorialną Ukrainy.

Jak pisał w poniedziałek lokalny portal storozhynets.info, podczas półtoragodzinnych obchodów w Storożyńcu, żadna z osób, które wygłaszały ze sceny patriotyczne przemowy, nie zwróciła organizatorom uwagi na tę pomyłkę.

Agencja ACC cytuje lokalne władze, które tłumaczyły, że wizerunek Ukrainy użyty podczas uroczystości nie był mapą, lecz „nierzeczywistym wyobrażeniem”, które namalował artysta-amator, który się pomylił. Jeszcze bardziej kuriozalnie brzmi tłumaczenie samego artysty, który twierdzi, że on Krym na mapie namalował, ale „komitet organizacyjny nie dopracował”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Skandal podczas konferencji we Lwowie – poszło o mapę Ukrainy z republikami w Donbasie [+VIDEO]

Kresy.pl / zaxid.net / starozhynets.info / ACC / SBU
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz