Zdaniem ministra spraw zagranicznych Ukrainy Wadyma Prystajki do porozumień mińskich należy wnieść zmiany. Obecny obecny kształt porozumień nie pozwala na ich wdrożenie – uważa szef ukraińskiej dyplomacji.

O konieczności zmiany porozumień mińskich Prystajko powiedział w czwartek w rozmowie z ukraińską sekcją Głosu Ameryki. Jego zdaniem przedłużająca się wojna na wschodzie Ukrainy wskazuje na konieczność zmian porozumień, które – jak powiedział – wyczerpały się. Wskazywał, że porozumienia powinny były zostać wdrożone jeszcze w 2015 roku. „Teraz mamy rok 2020 i wciąż nie osiągnęliśmy pokoju. Dlatego uważamy, że ten dokument nie tylko można, ale należy zmienić, ponieważ niektórych jego punktów nie można zrealizować” – przekonywał szef MSZ Ukrainy.

Prystajko mówił, że wojna wciąż trwa i nie można pozwolić Rosji, „która ją rozpoczęła, na łatwe odejście od niej”. W kontekście zbliżającej się debaty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ na temat sytuacji na wschodzie Ukrainy ukraiński minister chciałby, by rządy wszystkich państw na świecie uświadomiły sobie, że wojna nie zakończyła się, a „Ukraina potrzebuje pomocy i wsparcia”, w tym ze strony „państw-sojuszników”.

Szef ukraińskiej dyplomacji potwierdził, że Ukraina pracuje nad nową wersją porozumień mińskich, mimo że Rosja sprzeciwia się wprowadzeniu do nich zmian. Według niego precedens już nastąpił, ponieważ do porozumień dodano tzw. formułę Steinmeiera i Moskwa nie sprzeciwiała się tej zmianie. Zdaniem Prystajki ukraińska propozycja będzie łatwiejsza do wdrożenia.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jedynym częściowym osiągnięciem porozumień mińskich minister nazwał wymianę jeńców i innych przetrzymywanych osób. Jak mówił, obecnie trwają przygotowania do kolejnej wymiany, która pozwoli na uwolnienie 200 Ukraińców. W ten sposób ma zostać zrealizowany ostatni etap wymiany na zasadzie „wszyscy za wszystkich”.

Prystajko podkreślił, że wybory na terytoriach separatystycznych republik przewidziane w porozumieniach mińskich nie mogą odbyć się, dopóki Ukraina nie odzyska kontroli nad całością granicy z Rosją.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kreml: o uzupełnieniu porozumień mińskich Ukraina powinna rozmawiać z separatystami

Kresy.pl / golos-ameriki.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz