Ukraińskie służby antykorupcyjne wszczęły śledztwo w sprawie możliwej zdrady państwa przez mera Kijowa Witalija Kliczkę – twierdzi agencja informacyjna RBK-Ukraina.

RBK-Ukraina podała w środę, że Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) poinformowało ją o wszczęciu śledztwa w sprawie możliwej zdrady oraz defraudacji środków budżetowych przez Witalija Kliczkę oraz jego dwóch zastępców. „Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy zastosowało się do postanowienia Wyższego Sądu Antykorupcyjnego i wniosło odpowiednie dane do Jednolitego Rejestru Śledztw Przedprocesowych” – napisano w oświadczeniu NABU dla RBK-Ukraina.

Z informacji przekazywanych przez ukraińskie media nie wynika, na czym miałaby polegać zdrada państwowa Kliczki. Podają one natomiast szczegóły odnośnie domniemanej defraudacji przez niego środków publicznych. Według portalu Zaxid.net we wrześniu br. grupa deputowanych rady miasta Kijowa złożyła doniesienie do Wyższego Sądu Antykorupcyjnego na Kliczkę. Według skarżących miał on wraz z innymi miejskimi urzędnikami przekazywać zawyżone kwoty przedsiębiorstwu „Północno-Ukraiński Alians Budowlany”, które w wyniku „fikcyjnego przetargu” otrzymało zlecenia na wykonanie robót budowlanych na terenie Kijowa. Mer Kijowa miał także popaść w konflikt interesów oraz sprzyjać bezprawnemu wzbogaceniu się prywatnych osób na koszt budżetu miasta. W szczególności miał sprzyjać realizacji praw majątkowych osób prawnych związanych z jego byłym politycznym doradcą Maksymem Mykytasem.

Jak pisze RBK-Ukraina, zdaniem osób, które złożyły doniesienie na Kliczkę, jego czyny spełniają znamiona „nadużycia władzy, uzyskania nienależnych korzyści, kradzieży, zdrady państwowej itd.”

Były bokser Witalij Kliczko był do 4 września br. jednocześnie merem Kijowa oraz szefem państwowej administracji Kijowa. Z tej drugiej posady odwołał go prezydent Zełenski. Kliczko odwołał się od tej decyzji do sądu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Kliczko chwali polskie tramwaje: jeżdżą a ukraińskie stoją i gniją

Kresy.pl / RBK-Ukraina / Zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz