Po protestach przeciwko podwyżkom opłat komunalnych ukraiński rząd ustalił maksymalną cenę za gaz dla odbiorców indywidualnych. Według premiera Denysa Szmyhala oznacza to średnio obniżkę ceny gazu o 30% w stosunku do obecnego poziomu.

Jak podała agencja Ukrinform, Rada Ministrów Ukrainy podjęła decyzję, zgodnie z którą maksymalna cena gazu dla odbiorców indywidualnych wyniesie 6,99 hrywien za metr sześcienny.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

O decyzji poinformował premier Denys Szmyhal podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu w poniedziałek. „Wypracowano sprawiedliwą i wyważoną decyzję… Rząd podejmuje decyzję ustalającą maksymalną cenę gazu na 6,99 hrywny za metr sześcienny gazu ziemnego… Dostawcy gazu nie będą mogli podnieść ceny wyżej” – powiedział szef ukraińskiego rządu.

Według niego nowa cena będzie obowiązywać od lutego do końca sezonu grzewczego lub do zakończenia kwarantanny związanej z epidemią COVID-19.

Zdaniem premiera dzisiejsza decyzja sprawi, że cena gazu dla ludności spadnie średnio o 30%, a dla niektórych odbiorców 40%.

Szmyhal zaznaczał, że ustanowienie maksymalnej ceny gazu nie oznacza, że rząd rezygnuje z rozwoju rynku gazu.

Jak podawaliśmy, pod koniec 2020 roku ukraiński rząd podjął decyzję o zniesieniu ulgowej taryfy na energię elektryczną za pierwsze wykorzystane 100 kWh w roku, co oznacza niemal 100-procentową podwyżkę za taką ilość zużytej energii. Od 1 stycznia na Ukrainie obowiązują nowe taryfy za transport gazu; nowe cenniki przedstawili też dostawcy. W zależności od dostawcy styczniowe ceny za gaz kształtowały się od 6,99 do 10,8 hrywien za metr sześcienny czyli więcej o 11-20,5% niż w grudniu ub. roku.

Podwyżki wywołały protesty w wielu miejscowościach na terenie kraju, w tym blokady dróg. Po pierwszych protestach szef ukraińskiego rządu zaczął rozważać wprowadzenie państwowej tymczasowej regulacji ceny gazu dla ludności, co wywołało „zaniepokojenie” Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według portalu Strana.ua cena 6,99 hrywien za metr sześcienny jest 2,5 raza wyższa w porównaniu ceną gazu sprzed pół roku.

Kresy.pl / ukrinform.ua / unian.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz