Chiny nałożą sankcje na amerykańskich urzędników, którzy są odpowiedzialni za „szkodliwe działania” związane z Tajwanem – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying podczas briefingu prasowego w Pekinie.

Z powodu błędnych działań Stanów Zjednoczonych Chiny zdecydowały się nałożyć sankcje na amerykańskich urzędników, którzy angażowali się w szkodliwe działania związane z Tajwanem – powiedziała Hua, cytowana przez agencję “Reuters”.

Hua nie podała nazwisk urzędników USA objętych sankcjami ani szczegółów dotyczących charakteru sankcji.

Chińskie władze już wcześniej wyrażały stanowczy sprzeciw wobec niedawnej decyzji władz USA o zniesieniu obowiązujących od 1979 roku ograniczeń w kontaktach z Tajwanem. Groziły też, że USA zapłacą “wysoką cenę” za ingerencje w wewnętrzne sprawy Chin.

Władze ChRL potępiały także plany wizyty amerykańskiej ambasador przy ONZ Kelly Craft na Tajwanie. Ostatecznie nie doszło do wizyty, lecz Craft rozmawiała w ubiegłym tygodniu z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen poprzez łącze wideo.

Zobacz także: Tajwan kupuje od USA uzbrojenie za 4,8 mld dolarów. Przygotowuje się na możliwy atak Chin

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Relacje pomiędzy Chinami i Tajwanem są bardzo napięte. Tajwan nie wykazywał zainteresowania zjednoczeniem się z ChRL. Potępił powtarzające się ćwiczenia wojskowe Chin w pobliżu wyspy i odrzucił chińską ofertę modelu „jednego kraju, dwóch systemów”. ChRL uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję. 

Zobacz także: Reuters: Wysoki rangą urzędnik USA odwiedził Tajwan. Chińskie MSZ protestuje

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply