Ukraiński minister mówi o potrojeniu produkcji zbrojeniowej

Minister do spraw przemysłu strategicznego Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn stwierdził, że przemysł Zachodu nie jest w stanie zaspokoić potrzeb jej sił zbrojnych.

“W ubiegłym roku nasz przemysł obronny wyprodukował trzy razy więcej niż w 2022 r. Nasze możliwości w tym roku są sześciokrotnie większe niż w roku ubiegłym. Dziś mamy około połowę tych zdolności zakontraktowanych na 2024 r. Współpracujemy z Ministerstwem Obrony Narodowej i siłami obronny o dalszym kontraktowaniem” – Kamyszyn powiedział na forum „Ukraina. Rok 2024”.

Według ministra cały przemysł obronny Ukrainy składa się z 500 przedsiębiorstw, z czego około 100 to własność państwowa, a około 400 to podmioty prywatne. Razem pracują nad projektowaniem, produkcją, naprawami i konserwacją dla Sił Obronnych [Ukrainy]. To 300 tysięcy projektantów, pracowników fizycznych, naukowców pracujących dla ukraińskiego przemysłu obronnego – przytoczyła w niedzielę ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

“W ciągu ostatniego roku znacznie zwiększyliśmy produkcję amunicji. To jest główna pozycja i rodzaj, na który dziś czeka nasz front. Zaczęliśmy opracowywać nowe rzeczy w amunicji artyleryjskiej. W tym roku zwiększamy również produkcję z tego rodzaju kilkukrotnie.” – podkreślił Kamyszyn.

Zastrzegł on jednak – „Bez względu na to, jak bardzo zwiększyliśmy produkcję, dziś na Ukrainie zapotrzebowanie na nasz front jest większe niż możliwości produkcyjne Stanów Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej razem wziętych. Kontynuujemy zwiększanie [własnej produkcji]”.

Kamyszyn twierdził, że uderzenia w “strategiczne cele” w głąbi Rosji, jaki od zeszłego roku prowadzą Ukraińcy, wykonywane były bronią ich własnej produkcji. Wypowiedź ta koresponduje z niedzielną deklaracją samego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który obiecywał zachodnim partnerom, że nie będzię używał broni przez nich przekazywanej, do uderzeń na terytorium Rosji.

“Przemysł obronny jest w dalszym ciągu ważnym elementem wzrostu gospodarczego i ożywienia gospodarczego krajów. W ubiegłym roku z 5 proc. wzrostu PKB w przemyśle obronnym było to 1,5 proc.” – pokreślił Kamyszyn.

Minister mówił też o nowym typie broni jaki chcą wdrożyć w swoich siłach zbrojnych Ukraińcy – „W zeszłym roku widzieliśmy drony w akcji w powietrzu, widzieliśmy je na morzu. W tym roku zobaczymy je na lądzie. To będzie rok, w którym więcej usłyszymy o naziemnych systemach robotycznych” – powiedział minister.

Według niego najważniejszym programem zbrojeniowym dla Ukrainy jest program rakietowy. “Ale nie powiem na ten temat nic więcej, niż powiedział prezydent. Mamy teraz broń dalekiego zasięgu, która trafia w cel oddalony o 700 km” – podkreślił minister.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply