Siły Powietrzne Ukrainy twierdzą, że Rosja straciła w bazie lotniczej „Saki” na Krymie 9 samolotów wojskowych. Jednocześnie strona ukraińska w dalszym ciągu nie bierze odpowiedzialności za eksplozje, do których doszło w bazie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w środę w swoim codziennym raporcie o szacowanych stratach przeciwnika, że w ciągu ostatniej doby rosyjska armia straciła aż 9 samolotów wojskowych. W sumie rosyjskie straty od początku wojny w tym rodzaju sprzętu oceniono na 232 sztuki.

Ukraiński Sztab Generalny nie wskazał, w jakich okolicznościach Rosjanie mieli stracić owych 9 maszyn, jednak na profilu ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych zasugerowano, że stało się to w bazie „Saki” na Krymie, gdzie wczoraj doszło do serii eksplozji.

„SAKI! Minus dziewięć samolotów okupantów” – napisano na profilu ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych, komentując raport Sztabu Generalnego.

Strona ukraińska w dalszym ciągu nie bierze odpowiedzialności za wczorajsze eksplozje w bazie „Saki”. Doradca w Biurze Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że Kijów nie ma związku z tymi wybuchami, ale nie wykluczył, że stoją za nimi „partyzanci”. Jednak we wtorek New York Times, powołując się na „wysokiego rangą ukraińskiego oficera wojskowego”, napisał, że za wybuchami na lotnisku stały siły ukraińskie.

Ministerstwo Obrony Rosji stwierdziło, że pożar w bazie lotniczej „Saki” został spowodowany detonacją kilku pocisków lotniczych. Później agencja TASS podała, cytując „przeciek” z rosyjskiego ministerstwa obrony, że domniemaną przyczyną wybuchów było naruszenie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Ukraiński portal defence-ua.com podaje, że zdjęcia satelitarne wykonane na 4 godziny przed eksplozjami świadczą, że na lotnisku „Saki” znajdowało się co najmniej 13 Su-30SM, 12 Su-24M/R, jeden Ił-76 i sześć śmigłowców Mi-8. Jednocześnie portal zauważył, że w sieci pojawiło się nagranie pokazujące odlot Iła-76 w czasie gdy w bazie dochodziło do wybuchów.

Władze Krymu poinformowały w środę, że w wyniku eksplozji zginęła jedna osoba a 13 zostało rannych, w tym dwie osoby niepełnoletnie.

Jak pisaliśmy, w sieci pojawiło się nagranie mające pochodzić z bazy lotniczej „Saki”. Widać na nim całkowicie zniszczony samolot Su-24. Przypomnijmy, że rosyjskie ministerstwo obrony zapewniało, że w wyniku eksplozji nie ucierpiał sprzęt wojskowy.

Kresy.pl / defence-ua.com / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz