W sieci pojawiło się makabryczne przesłanie do Rosjan, odbierane też jako „reklama” podrzynania gardła rosyjskim jeńcom na Ukrainie. Udostępnił ją w sieci m.in. doradca szefa MSW Ukrainy. Nie jest jasne, kto jest autorem filmu, ale rosyjski Komitet Śledczy zapowiedział wszczęcie śledztwa przeciw ukraińskiej aktorce, która w nim zagrała.

W filmie, który pojawił się w sieci prawdopodobnie 10 kwietnia, występuje kobieta ubrana w ukraiński strój ludowy. Ukrainka mówi o Rosjanach, że „te świnie przez stulecia nazywały nas Małorosjanami, deptały naszą flagę, naśmiewały się z naszego języka i tworzyły komiczny obraz Ukraińca”. Wypomina też Rosjanom, że zabijali Ukraińców, morzyli ich głodem, „krzyżowali w czerwonych katowniach” i wysyłali na Sybir.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1211.62 PLN    (5.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według niej w wyniku rosyjskich tortur i prześladowań w „spokojnym, rolniczym narodzie ukraińskim” obudziło się „coś, co drzemało przez wieki” – „pierwotny i pradawny ukraiński Bóg”. Po wypowiedzeniu tych słów Ukrainka wyciąga sierp, mówi że „teraz zbieramy swoje krwawe żniwo” i poza kadrem wykonuje cięcie sierpem. W następnym ujęciu widzimy mężczyznę z poderżniętym gardłem ubranego w koszulkę podobną do tej, którą noszą m.in. w Rosji żołnierze piechoty morskiej.

Następnie kobieta mówi pod adresem Rosjan, że teraz czeka ich śmierć „za Buczę, Irpień, Kijów, Charków, Odessę, Mariupol”.

„Wasze trupy jak najgorsze ścierwo będą leżeć na polach, w lasach i wzdłuż dróg. Będą je szarpać psy i dzikie zwierzęta, a wasze matki będą na was czekać w Twerze, Pskowie, Riazaniu, ale wy, sucze wyrodki, nie wrócicie do domu. Nigdy” – mówi Ukrainka, kończąc swoją przemowę zdaniem po rosyjsku: „Witamy w piekle”.

Makabryczną „reklamę” udostępnił m.in. doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko, na swoim oficjalnym kanale w serwisie Telegram.

Nie jest jasne, kto jest autorem filmu. Rzekomo pierwotnie ukazał się on w mediach społecznościowych na kontach ukraińskiej aktorki ze Lwowa Andriany Kuryłeć, która miała w nim zagrać. Obecnie jednak dostępność jej profili jest ograniczona.

Według Ołeksandra Kowalczuka z lwowskiego portalu Warianty film został nakręcony przez „nieobojętnych entuzjastów ze Lwowa”. Zdaniem Kowalczuka kobieta przedstawiona w filmie to personifikacja samej Ukrainy.

Szef rosyjskiego Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin polecił w poniedziałek wszcząć sprawę karną przeciwko Andrianie Kuryłeć. „Na Ukrainie nakręcono reklamę społeczną podobną do filmów, które były tworzone przez bojowników organizacji Państwa Islamskie (…). W reklamie Kuryłeć wypowiada ekstremistyczne stwierdzenia i z uśmiechem podcina mężczyźnie gardło sierpem” – napisano w komunikacie na stronie Komitetu Śledczego cytowanego przez agencję RBK.

Kanał rosyjskiego ministerstwa obrony „Zwiezda” podał informację, jakoby film powstał przy wsparciu organizacji ukraińskiej diaspory z USA.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz