Oprócz przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym na Ukrainie rośnie liczba notowanych przypadków eksploatowania ludzi przy pracy.

W ciągu dziewięciu miesięcy 2017 roku ukraińska policja wykryła 263 przestępstwa związane z handlem ludźmi lub innym bezprawnym traktowaniem ich jako przedmiotu transakcji. – poinformował portal zaxid.net powołując się na Departament Komunikacji Narodowej Policji Ukrainy.

Wskaźnik ten jest niemal trzy razy większy niż w całym 2016 roku. Ukraińskie służby podczas dochodzeń przedprocesowych zidentyfikowały 281 osób będących ofiarami handlu ludźmi. Wśród nich było 156 kobiet, 106 mężczyzn oraz 19 nieletnich.

Według statystyk policyjnych coraz bardziej rozpowszechnione są formy handlu ludźmi niezwiązane z wykorzystywaniem seksualnym, a w szczególności zmuszanie do pracy w rolnictwie, budownictwie oraz przy żebraniu. Ukraińska policja twierdzi, że ofiarami takiej eksploatacji stają się najczęściej mężczyźni w wieku produkcyjnym lub osoby o wyraźnych oznakach niepełnosprawności, bez stałego zamieszkania oraz inne kategorie obywateli o niskich dochodach.

Ukraińska policja wezwała ukraińskich obywateli, by nie przyłączały się do nieprzemyślanych inicjatyw i nie korzystały z wątpliwych propozycji podjęcia pracy.

Jednocześnie ukraińska policja podaje, że Ukraina opuściła „czarną listę” i awansowała do drugiej grupy w corocznym raporcie Departamentu USA o handlu ludźmi na świecie. Zwiększenie liczby odnotowanych przypadków handlu ludźmi na Ukrainie może być więc wynikiem lepszej pracy organów ścigania a nie obiektywnego zwiększenia się skali tego zjawiska.

Dane opublikowano w związku z przypadającym wczoraj Europejskim Dniem Walki z Handlem Ludźmi.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina nie radzi sobie z galopującym wzrostem przestępczości

Kresy.pl / zaxid.net/npu.gov.ua
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz