Ukraina chce, by ściganiem cudzoziemców walczących w Donbasie zajął się Międzynarodowy Trybunał Karny – wynika z wywiadu Anatolija Matiosa.

Ukraińska prokuratura wojskowa przekazała do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze spis cudzoziemców, którzy walczyli przeciwko ukraińskiej armii podczas wojny w Donbasie. – ujawnił we wtorek główny prokurator wojskowy Ukrainy Anatolij Matios.

Jak powiedział Matios w wywiadzie dla telewizji 112 Ukraina, ukraińska prokuratura wojskowa ustaliła nazwiska kilkuset cudzoziemców wspierających separatystów, m.in. z Serbii, Włoch, Hiszpanii i Albanii.

Przekazaliśmy do instytucji Międzynarodowego Trybunału Karnego poprzez sąd spisy [osób] ustalonych w trakcie śledztwa w sprawie agresywnej wojny przeciw Ukrainie ze strony północnego sąsiada [chodzi o Rosję – red.], przekazaliśmy spisy nie tylko Serbów, ale wszystkich cudzoziemców: Włochów, Hiszpanów, Albańczyków. Jest ich tam niemało, wylicza się ich kompaniami, plutonami. Ich może być tam 10-15 ludzi, ale w sumie ich liczebność wynosi kilkuset ludzi. – mówił Matios.

Ukraiński prokurator wyraził przy tym niezadowolenie z powodu „podwójnych standardów”, które czasem inne państwa stosują wobec Ukrainy.

Najważniejsze jest to, że najemnictwo na terytorium suwerennego państwa jest karane przez wszystkie państwa, z których pochodzą [najemnicy]. Ale z jakiegoś powodu nie słyszeliśmy o masowych procesach przeciwko tym osobom. Podwójne standardy, które czasami są stosowane wobec Ukrainy porażają szczególnie. Nie pozostawiają nam żadnej alternatywy, jak tylko robić wszystko samodzielnie i udowodnić społeczności światowej i odpowiednim instytucjom, że nie tylko my mamy pewne problemy, którymi należy się zająć, ponieważ nie może być selektywnego stosowania sprawiedliwej kary wobec Ukraińców, którzy są w trakcie wojny. Są także ci cudzoziemcy, którzy przybyli walczyć na terytorium suwerennego państwa w centrum Europy – uważa Matios.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Wojna w Donbasie: separatyści podali, że zabili polskich najemników

Kresy.pl / 112 Ukraina
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Gaetano :

    O jej, neobanderowski prokurator główny (sic!) wielce zdziwiony, że wobec ukrów stosowane są podwójne standardy. No cóż; jedne są stosowane wobec krajów cywilizowanych, a drugie stosuje się wobec stepowego motłochu, tyle że ten ukr nie jest w stanie tego ogarnąć.
    Poza tym na co liczy ten ćwok, że MTK powie do cudzoziemców walczących z rezunami: „Słuchajcie ludziska, wracajcie do siebie, bo to przecież nie przystoi”. Bezspornie – zawodowy idiota.