4 sierpnia rosyjska ropa przestała płynąć na Węgry, Słowację i do Czech, ponieważ Ukraina nie otrzymała od Rosji opłaty za tranzyt.

Rosyjski koncern naftowy Transnieft poinformował we wtorek, że Ukraina wstrzymała tranzyt rosyjskiej ropy przez południową część ropociągu Przyjaźń z powodu sankcji uniemożliwiających opłacenie usług tranzytowych – podaje portal Ekonomiczna Prawda powołując się na komunikat Transnieftu.

Tranzyt ropy południową nitką Przyjaźni wstrzymano 4 sierpnia. Tłoczona nią ropa trafiała na Węgry, Czechy i Słowację.

Według Transnieftu przyczyną zablokowania tranzytu przez ukraińską spółkę Ukrtransnafta był brak wpływu opłaty za usługi tranzytowe. Rosyjska firma twierdzi, że nie może zapłacić za tranzyt z powodu unijnych sankcji, a Ukraina świadczy usługi tranzytowe na zasadzie 100% przedpłaty.

Transnieft podał, że zapłacił za tranzyt, ale środki wróciły na jego konto. Gazprombank, który zajmuje się płatnościami, poinformował, że płatność została odrzucona z powodu siódmego pakietu sankcji.

Węgierski koncern MOL poinformował we wtorek, że jest gotów zapłacić za tranzyt rosyjskiej ropy przez Ukrainę.

„Transport ropy rurociągiem Przyjaźń został, o ile nam wiadomo, wstrzymany na kilka dni z powodu problemów technicznych banków związanych z uiszczeniem przez stronę rosyjską opłaty tranzytowej. Choć MOL ma zapasy ropy na kilka tygodni, firma pracuje nad rozwiązaniem tej sytuacji, a także negocjuje przejęcie opłaty” – oświadczyło biuro prasowe MOL.

Ekonomiczna Prawa podaje, że Rosja tłoczy zazwyczaj około 250 tys. baryłek ropy dziennie południową nitką rurociągu Przyjaźń.

CZYTAJ TAKŻE: Reuters: Będą sankcje UE na ropę z Rosji, z wyłączeniem ropy dostarczanej rurociągami

Kresy.pl / epravda.com.ua / pravda.com.ua / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply