Szczątki prawie 300 Żydów zamordowanych podczas II wojny światowej w Satanowie na Ukrainie zostaną ekshumowane i przeniesione na żydowski cmentarz. Co ciekawe, przeniesienie szczątków odbędzie się z inicjatywy miejscowej społeczności żydowskiej na czele z rabinem.

Jak poinformowała w poniedziałek Żydowska Agencja Telegraficzna (JTA), 15 maja 1942 roku Niemcy (konsekwentnie nazywani przez JTA wyłącznie „nazistami”) wraz z ukraińską policją zamurowali 286 miejscowych Żydów, główne kobiety dzieci, w dwóch piwnicach. Uwięzione ofiary zadusiły się. Po wojnie budynki, pod którymi znajdowały się szczątki ofiar, popadły w całkowitą ruinę, a na tym miejscu funkcjonował bazar. O tym, że jest to miejsce zbrodni, informowała przez pewien czas tablica pamiątkowa.

Z depeszy JTA wynika, że z inicjatywą odnalezienia i przeniesienia szczątków żydowskich mieszkańców Satanowa na cmentarz wystąpili ich rodacy. Rabin Aleksander Feingold powiedział, że społeczność żydowska prowadziła sześcioletnią batalię prawną z właścicielem nieruchomości o przeszukanie piwnic. Chociaż sprawę przegrała w sądach, ostatecznie osiągnęła porozumienie z właścicielem ziemi. Część ciał odkryto w 2019 roku, a resztę około dwa tygodnie temu.

Ekshumowane szczątki zostaną przeniesione na dawny żydowski cmentarz. W pobliżu miejsca zbrodni na satanowskich Żydach zostanie utworzony park pamięci.

Więcej o tej sprawie można dowiedzieć się z artykułu, który ukazał się 23 lipca na portalu Lenta.ua. Wynika z niego, że budynki, w których zamurowano Żydów, stały na miejskim Rynku i już wówczas były ruiną. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną w 1944 roku komisja ds. badania zbrodni hitlerowskich uznała, że na pół rozłożonych ciał nie da się ekshumować. Szczątki przeleżały do 1953 roku, gdy z jednej z piwnic ekshumowano największe kości i pochowano je na starym kirkucie. Ekshumację tego „dołu śmierci” dokończono w ubiegłym roku – w ciągu tygodnia pracy zebrano prawie siedemdziesiąt toreb ze szczątkami. Szczątki pochowano na żydowskim cmentarzu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Drugą piwnicę odkryto na początku lipca br. Jak napisano, prace ekshumacyjne utrudniło przemieszanie szczątków z ziemią naniesioną przez wody opadowe spływające do piwnicy. Jak wyjaśnił rabin Feingold, oddzielenie ludzkich szczątków od ziemi okazało się prawie niemożliwe. Dlatego postanowiono zebrać ziemię wraz ze szczątkami i dużymi kośćmi do kartonów, by je pochować na kirkucie. Według rabina prawo żydowskie nakazuje pochowanie wszystkich fragmentów – nawet wielkości ziarenka maku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w Polsce nie dochodzi do podobnych ekshumacji, ponieważ podnoszony jest argument, że zgodnie z żydowską tradycją zwłoki są nienaruszalne. Tak było w przypadku niedokończonej ekshumacji w Jedwabnem. W ubiegłym roku Departament Stanu USA ostrzegł ambasadora RP w Waszyngtonie, że jakiekolwiek prace w Treblince powinny być przeprowadzone wyłącznie po wcześniejszych konsultacjach ze środowiskami żydowskimi.

Kresy.pl / jta.org / lenta.ua

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz