Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła projekt ustawy pozwalającej na przekazywanie broni cywilom, którzy deklarują wolę obrony Ukrainy.

Strona internetowa ukraińskiego parlamentu (Rady Najwyższej Ukrainy) poinformowała w piątek o przyjęciu projektu ustawy pozwalającej na przekazanie broni osobom cywilnym, także cudzoziemcom, chcącym wziąć udział w obronie kraju. Z podanych informacji wynika, że ustawa została przyjęta na czwartkowym zamkniętym posiedzeniu ukraińskiego parlamentu.

Za przyjęciem ustawy „O zapewnieniu udziału ludności cywilnej w obronie Ukrainy” zagłosowało 280 z 307 deputowanych.

Ustawa przyznaje prawo do otrzymania broni palnej i amunicji obywatelom Ukrainy, a także cudzoziemcom i bezpaństwowcom, którzy legalnie przebywają na terytorium Ukrainy i wyrazili zamiar wzięcia udziału w obronie państwa.

Procedurę przekazywania broni cywilom i wymogi stawiane takim osobom określi ministerstwo spraw wewnętrznych.

Osoby cywilne będą miały prawo używania broni do obrony Ukrainy na takich samych zasadach jak żołnierze.

Cywile będą zobowiązani do oddania broni i niewykorzystanej amunicji nie później niż 10 dni po ustaniu lub zakończeniu stanu wojennego na Ukrainie.

Ustawa pozwala także cywilom na udział w walkach z użyciem broni własnej, np. myśliwskiej.

Jak podawaliśmy, ukraiński parlament zatwierdził także w czwartek ustawę zezwalającą na przejęcie mienia będącego na Ukrainie własnością Rosji lub obywateli rosyjskich. Innym przyjętym projektem jest ustawa zmieniająca kodeks karny Ukrainy w celu zwiększenia odpowiedzialności karnej za grabieże. W szczególności dokument utożsamia grabież z przestępstwem na szczególnie dużą skalę lub popełnionym przez zorganizowaną grupę.

Kresy.pl / rada.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply