W czwartek Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła ustawę zezwalającą na przejęcie mienia na Ukrainie będącego własnością Rosji lub obywateli rosyjskich – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, parlament zatwierdził ustawę zezwalającą na przejęcie mienia na Ukrainie będącego własnością Rosji lub obywateli rosyjskich.

Zgodnie z prawem rząd może zasugerować Radzie Bezpieczeństwa, jakie aktywa skonfiskować. Ta następnie następnie musi wyrazić zgodę na ich przeniesienie na własność państwa.

Jak podaje Ukrinform, Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła również ustawę zmieniającą kodeks karny Ukrainy w celu zwiększenia odpowiedzialności karnej za grabieże. W szczególności dokument utożsamia grabież z przestępstwem na szczególnie dużą skalę lub popełnionym przez zorganizowaną grupę.

Ustawa przewiduje również podwyższenie wymiaru kary minimalnej z art. 432 kk (kradzież na polu walki rzeczy znajdujących się przy zabitych lub rannych) w postaci kary pozbawienia wolności od trzech do pięciu lat.

Jak podawaliśmy wcześniej, rosyjski regulator mediów i internetu zablokował dwa serwisy informacyjne, które nie relacjonowały wojny rosyjsko-ukraińskiej zgodnie z wytycznymi władz. Wyłączono także nadawanie radia Echo Moskwy. Jak podaje Interfax, Roskomnadzor potwierdził we wtorek, że na wniosek Prokuratury Generalnej zablokował w Rosji dostęp do stron internetowych radia Echo Moskwy i telewizji Dożd’.

Powodem blokady było “celowe i systematyczne zamieszczanie materiałów informacyjnych zawierających nieprawdziwe informacje o istocie specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ukrainy, jej formie, metodach działań wojennych, ilościowych stratach osobowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, ostrzale artyleryjskim i ofiarach wśród ludności cywilnej, a także zawierających wezwania do organizowania masowych wieców terytorium Federacji Rosyjskiej”.

Wcześniej media te doniosły o zablokowaniu ich stron, a redaktor naczelny Echa Moskwy Aleksiej Wenediktow potwierdził, że stacja radiowa została zdjęta z anteny.

Wcześniej we wtorek Prokuratura Generalna zwróciła się do Roskomnadzoru o ograniczenie dostępu do Echa Moskwy i telewizji Dożd’. Wobec stacji wysunięto zarzut nie tylko “niezgodnego z prawdą” informowania o wojnie na Ukrainie, ale także publikowania “wezwań do działalności ekstremistycznej i przemocy”.

Już 24 lutego, pierwszego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Roskomnadzor “uprzedził” rosyjskie media o tym, że są zobowiązane do informowaniu o wojnie na Ukrainie (którą władze nazywają “operacją specjalną”), wyłącznie na podstawie oficjalnych źródeł z Rosji. Za łamanie tego nakazu grozi grzywna do 5 mln rubli a także blokada. 25 lutego Roskomnadzor rozpoczął spowalnianie działania w Rosji Twittera i Facebooka – oficjalnie z powodu cenzurowania rosyjskich mediów na tych platformach.

Kresy.pl/Reuters/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply