Ukraina: Polak zastrzelił ukraińskiego żołnierza? Policja dementuje [+FOTO]

W środę ukraiński portal Lwowskiej Gazety „Ratusza” opublikował informację o tym, że podczas międzynarodowych manewrów na poligonie w Jaworowie polski żołnierz zastrzelił żołnierza ukraińskiego. Ukraińska policja zdementowała tę informację określając ją „fejkiem” a portal „Ratuszy” ogłosił, że padł ofiarą ataku hakerskiego.

Jak podają inne lwowskie portale, w tym Zaxid.net, na portalu „Ratuszy” w środę rano ukazał się artykuł o rzekomym zabójstwie ukraińskiego żołnierza przez polskiego wojskowego w jednej ze wsi koło Jaworowa (obwód lwowski na Ukrainie). W Jaworowie znajduje się poligon wojskowy, na którym obecnie trwają ćwiczenia Rapid Trident 2019 z udziałem żołnierzy z 13 krajów, m.in. z Polski. Artykuł powoływał się na komunikat lwowskiej policji; na dowód zamieszczono rzekomy zrzut ekranu z tym komunikatem. Mowa w nim o tym, że ofiarą był 37-letni ukraiński żołnierz, którego jakoby znaleziono w pobliżu kawiarni we wsi Starzyska z raną postrzałową w tyle głowy. „W rezultacie przeprowadzonych działań operacyjno-poszukiwawczych o zabójstwo mężczyzny podejrzewa się polskiego wojskowego” – głosił rzekomy komunikat ukraińskiej policji.

Informację o rzekomym zabójstwie powołując się na portal „Ratuszy” rozpowszechniły inne ukraińskie portale, m.in. Strana.ua.

Według komunikatu lwowskiej policji wydanego około południa informacja o zabójstwie jest nieprawdziwa a komunikatu o takiej treści nie było na stronie internetowej policji. „Podkreślamy, że informacja o tym wydarzeniu jest nieprawdziwa, a dział komunikacji policji obwodu lwowskiego nie przygotował ani nie opublikował takiego materiału. Prosimy przedstawicieli mediów, aby nie rozpowszechniali fałszywych informacji!” – napisała ukraińska policja. Informację o zabójstwie zdementowała również w rozmowie Zaxid.net rzeczniczka lwowskiej policji Switłana Dobrowolska.

Materiał o rzekomym zabójstwie nie jest już dostępny na stronie internetowej „Ratuszy”, podobnie jak cały portal, na którym trwają „prace techniczne”. Zastępczyni redaktora naczelnego „Ratuszy” powiedziała Zaxid.net, że jej strona została zaatakowana przez hakerów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że niedawno do podobnego włamania skutkującego rozprzestrzenieniem „fake newsa” doszło w przypadku rzekomego wpisu amerykańskiego oficera z Jaworowa, dyskredytującego ukraińską armię.

Kresy.pl / Zaxid.net / lv.npu.gov.ua

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz