Rada Najwyższa (ukraiński parlament) przyjęła ustawę, w myśl której od 1 marca br. przestanie obowiązywać regulamin ukraińskich sił zbrojnych, zgodnie z którym oficjalnym pozdrowieniem w ukraińskiej armii i policji jest banderowskie hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!”. Zadanie opracowania nowego regulaminu Rada Najwyższa oddała w ręce ministerstwa obrony.

Głosowanie nad uchyleniem regulaminu „Pro strojowyj statut Zbrojnych Sył Ukrajiny” odbyło się jeszcze 5 lutego br., ale dopiero w ostatnich dniach ukraińskie media zorientowały się, że wraz ze statutem przestanie obowiązywać w siłach zbrojnych i policji banderowskie hasło. Ustawa stanowi, że regulamin (który na Ukrainie miał rangę ustawy) straci ważność 1 marca br. a nowe przepisy zostaną opracowane i wprowadzone już aktem niższej rangi przez ministerstwo obrony Ukrainy.

Nowelizację uzasadniono koniecznością dostosowania przepisów do „standardów euroatlantyckich i kryteriów członkostwa w NATO”.

W ostatnich dniach niektóre ukraińskie media zaczęły bić na alarm sugerując, że ministerstwo obrony może zastąpić hasło „Sława Ukrajini-herojam sława!” innym pozdrowieniem. Do sprawy odniósł się w mediach społecznościowych były szef ukraińskiego IPN Wołodymyr Wjatrowycz, obecnie deputowany opozycyjnej frakcji Europejskiej Solidarności, zapewniając, że pozdrowienie to nie przestanie obowiązywać. Jego klubowy kolega, gen. Mychajło Zabrodski, w wypowiedzi dla kanału telewizyjnego „Priamyj” wyraził przypuszczenie, że ministerstwo obrony w nowym regulaminie pozostawi pozdrowienie „Sława Ukrajini-herojam sława!”.

„Osobiście nie mam wątpliwości, że jeśli ktoś zamachnie się na powitanie… w dokumencie, nad którym obecnie pracuje ministerstwo obrony i Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, wszystkie te kwestie zostaną uregulowane” – powiedział Zabrodski.

Obecnie ustawa uchylająca regulamin „Pro strojowyj statut Zbrojnych Sył Ukrajiny” czeka na podpis prezydenta Zełenskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, obowiązywanie pozdrowienia „Sława Ukrajini-herojam sława!” w ukraińskich siłach zbrojnych wiąże się m.in. z tym, że powinni go użyć podczas ceremonii powitania z udziałem kompanii honorowej zagraniczni politycy najwyższej rangi odwiedzający Ukrainę. W listopadzie 2018 roku Angela Merkel zignorowała ten protokół pozdrawiając żołnierzy starym zawołaniem „Witaju wojiny!”. Miesiąc później prezydent Litwy użyła już banderowskiego pozdrowienia, podobnie jak ostatnio prezydent Turcji.

„Sława Ukrajini-herojam sława!” (chwała Ukrainie, chwała bohaterom) było organizacyjnym pozdrowieniem ludobójczej banderowskiej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnej za zamordowanie ponad 100 tys. Polaków. Do 1943 roku wiązało się z faszystowskim gestem podniesionej prawej ręki. W październiku 2018 roku stało się ono oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii i policji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / mil.gov.ua / ukrrain.com / obozrevatel.com

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz