Ukraina otrzymała tylko niewielką część uzbrojenia zadeklarowanego przez Zachód

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformował, że nie odebrało jeszcze większości uzbrojenia obiecanego przez państwa zachodnie.

Wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar powiedział, że jak do tej pory na Ukrainę dotarło około 10 proc. z całego uzbrojenia, którego przysłanie zadeklarowali zachodnich partnerzy Kijowa. „Jak wiele wysiłków nie przyłożyłaby Ukraina, bez pomocy Zachodu nie możemy wygrać wojny” – słowa wiceminister zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według niedawnych relacji medialnych USA przekazały już Ukrainie pomoc wojskową o łącznej wartości 4 mld dol. Składało się na nie ponad 6,5 tys. przenośnych systemów przeciwpancernych Javelin, 20 tys. lekkiej broni przeciwpancernej AT4, ponad 1,4 tys. przenośnych systemów obrony przeciwlotniczej Stinger, 108 haubic M777 i 220 tys. sztuk amunicji do nich, cztery wyrzutnie rakiet HIMARS, 121 taktycznych dronów szturmowych Phoenix Ghost oraz 700 dronów kamikaze Switchblade.

Według Ukraine Support Tracker, bazy danych opracowanej przez badaczy z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii Polska była drugim krajem po USA najmocniej wspierającym Ukrainę. W kwietniu premier Mateusz Morawiecki twierdził, że Polska udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej o wartości ok. 7 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda przyznał w zeszłym tygodniu, że Polska przekazała Ukrainie ponad 240 swoich czołgów i ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego i uzbrojenia. Prezydent twierdził, że łączna wartość przekazanej Ukrainie broni to 2 mld dol.

Także inne państwa NATO przekazują Ukrainie zaawansowaną broń, której obsługa przez ukraińskich żołnierzy okazała się jednak poważnym i ciągle narastającym problemem.

unian.net/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz