Według wyników badania Fundacji Demokratycznej Ilko Kuczerywa, tylko 45% Ukraińców uważa “konflikt w Donbasie” za “rosyjską agresję przeciwko Ukrainie z wykorzystaniem separatystów”.

Konflikt w Donbasie, jako “wewnętrzny konflikt na Ukrainie, gdzie jedną ze stron wspiera Rosja” oceniło 17% respondentów. Zdaniem 13% jest to “wojna Rosji z Zachodem na Ukrainie”, a 12% uważa, że jest to “czysto wewnętrzny konflikt na Ukrainie”.

Należy zauważyć, że za ostatnią odpowiedzią najczęściej głosowali mieszkańcy południowej (22%) i wschodniej Ukrainy (21%). Byli to przede wszystkim zwolennicy prorosyjskiej partii “Opozycyjna Platforma – Za Życie”.

30% respondentów uważa, że “rosyjska inwazja na Donbas” miała na celu “podbicie państwa ukraińskiego i włączenie go w sferę wpływów Federacji Rosyjskiej”. Z kolei 18% jest zdania, że została ona przeprowadzona w celu “aneksji południowych i wschodnich regionów Ukrainy do Rosji”. 9% ankietowanych odpowiedziało, że celem “inwazji była ochrona obywateli rosyjskojęzycznych” (na zachodzie i wschodzie kraju odsetek ten wyniósł odpowiednio 3% i 22%). Duża liczba respondentów nie była w stanie odpowiedzieć na to pytanie (22,6%).

Na pytanie o “cel ukraińskiego oporu wobec rosyjskiej agresji” 39,4% ankietowych odpowiedziało, że jest nim “przywrócenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w granicach uznanych na arenie międzynarodowej”, zaś 31% wskazało “ochronę niezależności państwa i prawa narodu ukraińskiego do samodzielnego decydowania o własnej przyszłości”. 21% respondentów nie odpowiedziało na to pytanie.

Inna część badania dotyczyła stosunku Ukraińców do zawarcia kompromisu z Federacją Rosyjską. 58,5% ankietowanych uważa, że taki “kompromis jest konieczny, ale nie pod każdymi warunkami”. 15,8% uważa natomiast, że pokój w Donbasie może być zaprowadzony jedynie przy “użyciu siły”. 14,4% badanych opowiada się za “pokojem za wszelką cenę”.

Socjologowie wzięli także pod uwagę o dopuszczalność kompromisów w celu zakończenia konfliktu: 52,2% respondentów “nie dopuszcza możliwości przyznania specjalnego statusu terytoriom kontrolowanym przez separatystów oraz umieszczenia takiego zapisu w konstytucji”. 29,9% ankietowanych uważa to za dopuszczalne, a 16,9% nie odpowiedziało na pytanie.

Zdaniem 42,6% badanych przyjęcie ustawy o państwie niezaangażowanym było nie do przyjęcia. Przeciwnego zdania jest 36% badanych, natomiast 21,5% miało trudności z odpowiedzią.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

51,2% respondentów nie popiera poprawek do konstytucji dotyczących nadania rosyjskiemu statusu języka państwowego, 36% opowiedziała się za, a 12,8% miało trudności z odpowiedzią.

Ponadto 62,7% uważa za niedopuszczalną “pełną amnestię dla uczestników działań wojennych przeciwko Ukrainie”. 18,7% badanych akceptuje takie rozwiązanie, a 18,7% nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.

66% ankietowanych sprzeciwia się “przeprowadzeniu wyborów lokalnych w formule zaproponowanej przez separatystów”. 16,2% jest zdania przeciwnego, 17,8% ma trudności w odpowiedzi.

Na “utworzenie lokalnej policji, sądów i prokuratury na terytoriach kontrolowanych przez separatystów” nie zgadza się 56,4% pytanych, 21% dopuszcza taką możliwość, natomiast 22,6% miało trudności z odpowiedzią.

49,7% uczestników badania nie zgadza się na “przyznanie kontrolowanym terytoriom specjalnych stosunków politycznych i gospodarczych z Rosją”. Inaczej uważa 24,4%, a 25,9% nie ma w tej kwestii zdania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jednocześnie 45,6% ankietowanych uważa, że “prowadzenie bezpośrednich negocjacji z separatystami” jest niedopuszczalne. 40,5% dopuszcza taką możliwość, a 13,9% nie udzieliło odpowiedzi.

Podobne wyniki kształtują się w kwestii “zakończenia blokady dróg i przywrócenia handlu z regionami Doniecka i Ługańska” – 42,3% badanych jest za, 40,4% przeciw, a 17,3% ma trudności w odpowiedzi.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z Kijowskim Międzynarodowym Instytutem Socjologii oraz Delegaturą Unii Europejskiej na Ukrainie w dniach 4-19 listopada 2019 r. Obejmowało wszystkie regiony Ukrainy z wyjątkiem Krymu. W regionach Doniecka i Ługańska  ankiety przeprowadzono tylko na terytoriach kontrolowanych przez Ukrainę. W badaniu wzięło udział 2041 osób. Błąd pomiaru nie przekracza 2,3%.

Przeczytaj także: 7% Ukraińców uważa, że w Donbasie odbywa się wojna między USA a Rosją [SONDAŻ]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / pravda.com.ua / unian.net

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. dls Maverick
    dls Maverick :

    Jest to poprostu wojna secesyjna, domowa.. Po powstaniu dwoch republik na wschodzie UPAiny na wskutek odlaczenia sie od rezimu kijowskiego, ataki na te republiki to tylko dowod wscieklosci wladz Kijowa. No i ten Krym wrocil do macierzy.. To zaplata za majdan.