Rosyjski prezydent Władimir Putin planuje spotkać się osobno z przywódcami Ukrainy, Francji i Niemiec w trakcie najbliższego szczytu normandzkiego, który odbędzie się 9 grudnia w Paryżu – poinformował rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

O decyzji prezydenta Rosji poinformowano na konferencji prasowej. „Zaplanowane są ważne dwustronne spotkania z prezydentem Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Ukrainy, Wołodymirem Zełenskim” – powiedział Pieskow dziennikarzom.

Pieskow wskazał, że Kreml spodziewa się, że najbliższy szczyt normandzki pomoże rozwiązać sytuację w południowo-wschodniej Ukrainie. „Naszym jedynym oczekiwaniem jest podjęcie wysiłków na rzecz rozwiązania konfliktu wewnętrznego w południo-wschodniej Ukrainie, zapewnienie wspólnego zrozumienia co do braku alternatywy dla porozumień mińskich oraz zapobieganie próbom ich »rozcieńczenia«” – wskazał.

Rzecznik prezydenta wyraził także przekonanie, że władzom francuskim uda się zapewnić odpowiednie warunku do przeprowadzenia szczytu. „Nie wyolbrzymiamy zagrożeń, które mogą przeszkodzić w przeprowadzeniu szczytu, ponieważ jesteśmy przekonani, że władze francuskie zapewnią odpowiednie warunki” – powiedział. We Francji od dwóch dni trwa strajk generalny – stanęły pociągi i metro, zamknięto szkoły. Jego liczebność jest oceniania na 1,5 mln uczestników.

Czytaj także: Podano datę szczytu normandzkiego

W listopadzie minister spaw zagranicznych Ukrainy, Wadim Pristajko zapowiedział, że Ukraina może wycofać się z porozumień mińskich określających procedurę pokojowego rozwiązania konfliktu w Donbasie.

„Tak to możliwe” – mówił zapytany o groźby wycofania się Ukrainy z porozumień mińskich Prystajko. „Jeśli zobaczymy, że ten proces trwa bez końca. To bardzo niepopularne oświadczenie i pewnie znów nie spodoba się naszym zachodnim partnerom. Ale dla nas Mińsk nie jest wartością samą w sobie. Wartością samą w sobie jest nasze przetrwanie jako narodu. I jeśli my zobaczymy, że one [porozumienia mińskie] nie działają i prowadzą nas to w ciągnięcie procesu bez końca, to wcześniej czy później będzie podjęta decyzja o wyjściu z procesu mińskiego” – mówił w rozmowie z dziennikarzem BBC.

Porozumienia Mińskie z września 2014 i lutego 2015 r. określają zasady rozwiązania konfliktu w Donbasie. Zakładają one wycofanie z linii frontu oddziałów obu stron, rozbrojenie formacji separatystycznych, przywrócenie kontroli Kijowa na całej długości granicy między Ukrainą i Rosją, przyznanie rejonom kontrolowanym przez separatystów specjalnego statusu administracyjnego. Zostały wynegocjowane w ramach formatu mińskiego łączącego w negocjacjach przywódców Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / tass.com

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz