Podczas rozmowy telefonicznej prezydentów Ukrainy i Francji padła data spotkania liderów państw tzw. normandzkiej czwórki, czyli Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy.

W piątek prezydenci Ukrainy i Francji, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski odbyli rozmowę telefoniczną. Według komunikatu strony ukraińskiej, podczas rozmowy ustalono termin spotkania przywódców Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji, czyli państw tzw. formatu normandzkiego.

„Szczyt przywódców Ukrainy, Niemiec, Francji i Rosji w formacie normandzkim odbędzie się 9 grudnia” – podało biuro prezydenta Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według informacji ze strony kancelarii prezydenta Francji, wstępnie ustalono, że spotkanie odbędzie się w Paryżu.

Strona ukraińska podała, że podczas rozmowy z Macronem Zełenski podkreślił, że Ukraina spełniła wszelkie warunki konieczne do przeprowadzenia szczytu. Ponadto, wszystkie strony zgodziły się na datę spotkanie oraz, że miałoby ono odbyć się w Paryżu. Prezydent Ukrainy poinformował też o obecnej sytuacji w Donbasie. Macron zapewnił go, że Ukraina może bezpiecznie dalej liczyć na wsparcie Francji we wszystkich kwestiach. Rozmawiano też na temat współpracy gospodarczej między obu krajami i zgodzono się na kontynuację rozmów podczas oficjalnej wizyty francuskiego prezydenta na Ukrainie.

Niedawno Kijów ogłosił, że zakończono proces wycofywania się z linii kontaktowej w Donbasie w rejonie miejscowości Petriwskie, w ramach uzgodnionego w Mińsku procesu obustronnego wycofania sił w kilku strefach przez siły ukraińskie i separatystów. Wcześniej analogiczny proces przeprowadzono w rejonie Zołotego. Działania te były częścią warunków koniecznych do spełnienia na drodze do zorganizowania szczytu w formacie normandzkim. Przewodniczący ukraińskiej komisji parlamentarnej ds. bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu, Ołeksandr Zawitnewycz oświadczył, że przed tym szczytem nie będzie już więcej żadnych etapów wzajemnego wycofywania sił.

Czytaj także: Szef ukraińskiej dyplomacji grozi wycofaniem Ukrainy z porozumień mińskich

Zobacz: Nazarbajew chce zaaranżować spotkanie Putina i Zełenskiego w Kazachstanie

Unian / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz