Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba wyraził niezadowolenie z faktu, że NATO nie znalazło formuły pozwalającej na udział strony ukraińskiej w czerwcowym szczycie przywódców aliansu.

Jak podaje ukraiński portal Europejska Prawda, szef ukraińskiej dyplomacji wysłowił swoje niezadowolenie w środę na konferencji prasowej w Kijowie.

„Rozumiemy chęć sojuszników do zorganizowania zamkniętego szczytu w celu omówienia jedności transatlantyckiej. Były przykłady takich zamkniętych szczytów” – powiedział Kułeba jako przykład przywołując szczyt w 2017 roku w Brukseli.

„Ale absolutnie nie rozumiemy, jak można zorganizować zamknięty szczyt NATO na tle agresywnych działań Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy w regionie Morza Czarnego i wobec członków Sojuszu” – mówił Kułeba przypominając ujawnioną niedawno sprawę eksplozji w składach amunicji w Czechach w 2014 roku. “Tego zrozumieć nie możemy – jak można nie zaprosić Ukrainy, jak można nie znaleźć formatu udziału Ukrainy w tegorocznym szczycie” – dodawał minister.

Kułeba mówił, że Ukraina jest wdzięczna partnerom NATO za stałe potwierdzanie polityki “otwartych drzwi”, opartej na ustaleniach szczytu w Bukareszcie w 2008 roku. “Ale od tamtej pory minęło 13 lat i nie podjęto żadnych kroków w celu wykonania tej decyzji. Kiedy my na Ukrainie jesteśmy czasem krytykowani za zbyt powolne reformy, to co w takim razie można powiedzieć o przyjęciu i realizacji decyzji Sojuszu, które od 13 lat pokrywają się kurzem. Dla Ukrainy bardzo ważne jest, aby polityka otwartych drzwi nie przerodziła się w politykę karmienia obietnicami” – uważa minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Minister podkreślił, że nadszedł czas, aby wyjaśnić ukraińskiemu społeczeństwu, że w sprawach integracji euroatlantyckiej “piłka nie zawsze jest po stronie ukraińskiej”.

Zdaniem Kułeby rok 2021 byłby najbardziej właściwym czasem dla przyznania Ukrainie i Gruzji planu działań na rzecz członkostwa w Sojuszu (MAP). „Czekamy na przepustkę od Sojuszu” – powiedział Kułeba. Europejska Prawda przypomniała, że wcześniej szef ukraińskiego MSZ mówił, że nie spodziewa się decyzji o przyznaniu Ukrainie MAP na czerwcowym szczycie, ponieważ niektórzy członkowie NATO nie chcą prowokować Rosji.

Szczyt głów państw i szefów rządów państw NATO odbędzie się 14 czerwca w Brukseli.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zagroziła Ukrainie “nieodwracalnymi skutkami dla państwowości” w razie wstąpienia do NATO

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply